bronzlasma-bir-deri-hasaridirYaz aylarında en az SPF (güneş koruma faktörü) 15 kullanılması önerilir. Hatta Tip I ve II için, 30 ve üzeri güneş korumalı ürünlerin kullanılması gerekir.

Bronzlaşma bütün dünyada ve toplumumuzda sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de dermatologlar için bronzluğun anlamı ten hasarı! Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemi, yani ten ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demek.

Güneşin yaşamımız için yararlı etkileri olduğunu tartışamayız. Yeryüzüne ulaşan güneş Sağlıklı Bronzlaşma Önerileriışınlarının en mühim faydalarını D vitamini sentezi, çeşitli zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi, psikolojimiz üzerine olan pozitif etkileri olarak sayabiliriz. Dermatologlar uzun yıllardır hastalarına güneşten kaçınmalarını ya da sınırlı temasta bulunmalarını öneriyor. Zira solar radyasyon ten kanserlerinin, eksojen ten yaşlanmasının ve düzensiz pigmentasyonun başlıcanedeni. Dermatologların toplumu eğitme çabalarına karşı ten kanseri fazla hızlı artış gösteriyor. Brozlaşma bütün dünyada ve toplumumuzda sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de dermatologlar için bronzluğun anlamı ten hasarı! Güneşe maruz kaldığımızda ten kendini korumak için melenositlerini ve melanosit içindeki pigment hücrelerini büyüterek kendini korumaya çalışır. Netice olarak bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Ten ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demektir.

Hangi güneş ışınları bize zarar verir? Güneş ışınlarının özellikleri nelerdir?
Güneş ışınlarının mühim bir kısmı atmosferde ozon tabakası tarafından emilir. Ozon tabakası tarafından emilen güneş ışınları yeryüzüne ulaşamaz. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınları görünen ve görünmeyen ışınlar olarak ikiye ayrılır. Görünmeyen ışın spekturumu UV spekturumu olarak bilinir. Yeryüzüne ulaşan solar radyasyonun % 5’ni UV ışınları oluşturur.
UV spektrumu da UVA ve UVB spekturumlarını kapsar.

UV spekturumunun % 95-98’ini UVA (320-400nm) ve %2-5’ini UVB (280-320nm) oluşturmaktadır. Hem UVA hem de UVB güneş yanıkları, bronzlaşma ve deride güneş hasarı oluşturur. UVA yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının içinde 1000 kat daha çok bulunur. UVA buluttan, camdan geçebilir ten içinde daha derinlere doğru emilerek pigment artışlarına ve bronzlaşmaya ve kronik güneş hasarlarına sebep olur. UVB kronik zararlar oluşturabilmekle birlikte daha fazla güneşin akut etkilerinden sorumlu tutulur. Netice olarak güvenli güneş ışığı yoktur.

Güneşin zararlı etkileri yel, su, kum, kar yansımaları ile artar. Nihayet 20 yılda ozon tabakasının kloroflorokarbon bileşikleri ile incelmesi dünya yüzeyine ulaşan UV miktarını arttırdı.

Güneş ışınlarının derideki etkileri nelerdir?
Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır bir kısmı da ten tarafından emilir ve depolanır. Depolanan güneş ışınları akut ve kronik zararlar oluşturur.

Akut etkiler, güneş yanıkları ve güneş allerjileridir. Güneş allerjileri güneşe maruz kaldıktan birkaç saat ile birkaç gün içinde ortaya çıkan kızarıklık, ödem, ağrı, içi su toplayan kabarcıklar ve soyulma ile karakterizedir. Şiddetli güneş yanıklarının olduğu bölgelerde yaşamın ileri dönemlerinde özellikle melanom türü ten kanserlerinin oluşma riski yüksektir.

Kronik etkiler, deride lekeler, çillenme, deride kalınlaşma ve kabalaşma, erken yaşlanma, ince damarların oluşması, ten esnekliğinin kaybolması ve ten kanserleridir. Güneşin ten üzerindeki kronik etkilerini fotoyaşlanma ve ten kanserleri olarakta özetleyebiliriz.

Ten kanserlerinin tam oluşma mekanizması bilinmemekle birlikte bütün ten kanserlerinin güneş ile ilişkili olduğu bir gerçektir. UVA ve UVB hücre içinde serbest oksijen radikalleri üreterek DNA hasarına sebep olur. Özellikle açık tenli insanlarda güneş hasarının oranı fazla yüksektir. ABD’de ak ırkta siyak ırk’a göre ten kanserleri 15 kat daha çok görülüyor. Ten kanserlerinin % 80’ni kronik olarak güneşe maruz kalan lokalizasyonlarda görülür.
ABD’her sene bir milyon yeni melanom dışı ten kanseri tanısı konuluyor.

Güneş ışınlarının deride oluşturduğu etkiler ten tiplerine göre farlılık gösterir mi?
UV ışınlarının deride oluşturduğu etkiler ten tiplerine göre değişiklik gösterir. Oluşan etkiler derinin melanin miktarı ve güneşe maruz kaldıktan sonra melanin üretebilme kapasitesine göre farklılıklar gösterir.Hem akut etkiler hemde kronik etkiler açık tenli cilltlerde daha çok olur. Standart olarak beş tip ten vardır.

Tip I ten: Basit yanar, asla bronzlaşmaz.
Tip II ten: Genellikle yanar, seyrek olarak bronzlaşır.
Tip III ten: Hafif yanar, genellikle bronzlaşır.
Tip IV ten: Fazla nadiren yanar, her zaman iyi bronzlaşır.
TiP VI ten: Asla yanmaz güneşe duyarsızdır, kara soy.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/bronzlasma-bir-deri-hasaridir.jpeghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/bronzlasma-bir-deri-hasaridir-150x150.jpegFatih ELTUNKadınlar KulübüYaz aylarında en az SPF (güneş koruma faktörü) 15 kullanılması önerilir. Hatta Tip I ve II için, 30 ve üzeri güneş korumalı ürünlerin kullanılması gerekir. Bronzlaşma bütün dünyada ve toplumumuzda sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de dermatologlar için bronzluğun anlamı ten hasarı! Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemi, yani ten ne...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...