kirmizi-sacÇevremizde kızıl saçlarla doğan çok insan yok. Öyle ki Amerika’nın bile neredeyse yalnızca %2’si kızıl saçlı, yüzlerce sene evvel tabii kırmızı saçlı kadınlar tıpkı cadılar gibi asılıyor hatta yakılıyordu. Teorilere göre kızıl saçlı doğan kişilerin genleri fazlasıyla çekinikti ve bu nedenle de soylarının tüketilmesi gerekiyordu. Neyse ki artık kızıl saçlı olmak için cellâtların elinden kurtulmuş olmanız gerekmiyor. Kuaför salonlarındaki nihayet teknoloji, sizi kızılın büyüleyici her tonuna kavuşturuyor. Doğuştan kızıl olmak ise büyük talih ve şu an bunu gözler önüne serme zamanı…

Çarpıcı gözler için

Cezbedici kızıl saçlarınız o kadar dikkat çekiyor ki, gözlerde boz kahve gibi daha tabii renkler kullanmak sizin için doğru seçim olacak. Rengin tabii olması, sıkıcı olması anlamına gelmez. Kestane, bej, altın sarısı, bal, kiremit, kızıl kahve ve kuru üzüm renklerini denemekte yarar var. Bunun yanında kahve ve şeftalinin de farklı tonlarını kendinize yakıştırabilirsiniz. Mühim bir teklif: Eğer buğulu bakışlar yaratmak istiyorsanız, kara far kullanmak yerine siz yine kahve tonlarını tercih edin.

Christina Kazadzis, “Eğer kızılsanız, gözlere uygulayacağınız renk seçeneği oldukça fazladır. Kahve, koyu yeşil, eflatun, açık pembe, altın ve bronz tonlarının hepsi teninize fazla yakışır. Kahve ya da kızıl kahve maskara, gözlerin ön plana çıkmasını sağlayacak. Siyah maskara ve eye liner’dan muhakkak kaçınmalısınız zira bakışlarınızı çok sert gösterir. Kaşlarınızı da kalın kaş kalemiyle belirginleştirin ve kusursuz gözlere kavuşun” diyor. (Bobbi Brown kaş kalemleri, YKM mağazalarında, 51 TL; M.A.C far, MA.C mağazalarında, 34 TL; Bourjois rimel, parfümerilerde, 30,90 TL)

Mermer gibi bir ten için

Ozon tabakası delinmiş bir gezegende yaşadığınızı, UV ışınlarından ne denli etkileniyor olduğunuzu unutmadan hareket etmeniz gerekiyor. Zararlı güneş ışınları cildi olması gereken zamandan daha evvel yaşlandırıyor. Erken kırışıklıkların oluşmasını önlemek için ister yaz. ister kış olsun; hava ister güneşli, ister yağmurlu olsun muhakkak SPF özelliği olan bir güneş koruyucusu uygulamak hatta bu uygulamayı günlük makyaj rutinine dahil etmek gerekiyor.
Yüzünüzün belirli bölgelerine dağılmış minik çiller olabilir. Hatta onları gizlemek için anlamsız fondöten ya da kapatıcı seçeneklerini tercih etmek durumunda kalıyor olabilirsiniz. Onların yüzünüze kattığı karakteristik güzelliği yok etmeye çalışmak biraz haksızlık değil mi sizce de

Çilleriniz olsun ya da olmasın, bağlı kalmanız gereken tek kaide seçtiğiniz fondötenin ten renginizi değiştirmiyor olması. Şunu aklınızdan çıkarmamalısınız: Seçeceğiniz fondöten öncelikle ten renginize ve ten türünüze müsait olmalı. Eğer çiller varsa, onları gizlemeye çalışmak gibi bir hataya düşmemenizi şiddetle öneriyorum zira bu cildin düzensiz bir renk almasını sağlar. Dünyaca meşhur Plastik Makyaj Uzmanı Christina Kazadzis, “Kırmızı bir surattan kaçınmak için pembe tonlarda fondötenden ırak durmalısınız. Ama cildin daha çok kapatıcıya ihtiyacı varsa, açık renklerde bir bronzlaştırıcı kullanabilirsiniz. Yeşil bazlı bir kapatıcı da hem sivilce lekeleri hem de gözaltı morlukları konusunda harikalar yaratacak. Mükemmel kapatıcılık elde etmek istiyorsanız, biraz fondötenle karıştırın ve öyle uygulayın” diyor. (Max Factor Mineral Bronzer, seçkin kozmetik mağazalarında, 44,90 TL)

Biraz kırmızılık da yanaklara…

Kiremit rengi ve kızıl kahve tonlar, sıcak saç rengi ve ten tonunuzla muhteşem ahenk sağlayacak. Yine hatırlatalım, saçlarınız fazlaca dikkat çektiği için tabii renklere ne kadar yakın kalırsanız, o kadar iyi olur. Natürel makyajı tamamlayacak allığı seçmek ise fazla basit. Dudak renginiz ne renkse, o ton elmacık kemiklerinize ve teninize en çok yakışacak renktir. Pembe ve gül rengine bir talih verin. Farklı şeyler denemek istiyorsanız, önereceğim renkler sarı mercan ve koyu şeftali tonları… (Oriflame Giordani allık, doğrudan satış, 31,90 TL)

Dudakları renklendirin!

Pembe ve kırmızının tonları günlük kullanım için müsait olmasa da, şeftali tonları gibi daha tabii renkler herkesin arasında parıldamanızı sağlar. Renkleri kendinizde deneyip en müsait tonu bulabilirsiniz. Christina Kazadzis, “Kızıllar mercan, şeftali, pembe hatta kuru üzüm renklerinin bütün tonlarını iyi taşır. Ama kırmızı ruj seven kızıllara önerim; mavi bazlı kırmızı yerine (kiremit), turuncu bazlı kırmızı (narçiçeği) rujlara yönelmeleri. Şeffaf parlatıcılar da dudaklarında mükemmel duracak.” diyor. (Bobbi Brown ruj, Harvey Nichols, 43 TL)

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/kirmizi-sac1-e1393512185134.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/kirmizi-sac1-e1393512185134-150x132.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüÇevremizde kızıl saçlarla doğan çok insan yok. Öyle ki Amerika’nın bile neredeyse yalnızca %2’si kızıl saçlı, yüzlerce sene evvel tabii kırmızı saçlı kadınlar tıpkı cadılar gibi asılıyor hatta yakılıyordu. Teorilere göre kızıl saçlı doğan kişilerin genleri fazlasıyla çekinikti ve bu nedenle de soylarının tüketilmesi gerekiyordu. Neyse ki artık kızıl...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...