kalcaArtık çoğu kadın, popüler kültürün de etkisi ile kalça ve poposunu dünyaca meşhur isimlerin Jennier Lopez, Juliana Paes, Halle Berry ve Sandra Bullock’ınkine benzetme telaşı içinde.

Türkiye’de estetik dendiğinde akla yüz gerdirme ve botoks gelirken, aslında popo estetiğinin yapılması da günden güne artış gösteriyor. Özellikle nihayet 3 yıldır Amerika’da estetik yaptıran bayanların yüzde 89’u popo operasyonunu tercih ediyorlar.

Artık bayanların güzelliği bir bütün olarak algıladığını belirten Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, şekilsiz ve büyük kalçaların hem bacak boyunu kısa gösterdiğini, hem de vücudun üst ve alt kısımları arasındaki orantılı görünümü bozduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Yücel, günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimini; “Yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı, fakat kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst alt mesafesi kısa” olarak açıklıyor.

HANGİ OPERASYONLAR UYGULANIYOR?
Kalça ve popo estetiği için yapılan ameliyatları; liposuction yani vakumla yağ alma, kalça protezi yerleştirilmesi (gluteal implant), kalça-popo dikleştirme (kalça germe, buttock lift) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları (lipoenjeksiyon) ile gluteal askı uygulamaları olarak sıralayabiliriz.

OPERASYON NE KADAR SÜRÜYOR?
Bütün bu müdahaleler genellikle umumi anestezi altında yapılıyor ve yöntemine göre 2-3 saat kadar sürebiliyor. İstenilen kalça-popo biçimini elde etmek için bu ameliyatlar, tek başına veya beraberce uygulanabiliyor. Yanlara taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposuction yöntemi ile yağ alınırken, arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de gluteal protez yani popo protezi veya yağ enjeksiyonu yapabiliyoruz.

KİMLER İÇİN HANGİSİ EN MÜSAİT?
Liposuction ve yağ enjeksiyonu kanüller ve enjektörler ile yapılan bir müdahale olduğundan kalça ve popo üzerinde herhangi bir iz bırakmıyor ve kişiler kısa sürede günlük hayatlarına dönebiliyorlar. Gluteal askı yöntemi; hususi iplikler kullanılarak yapılan bir müdahaledir. İz bırakmaz, ancak başka bütün yöntemlerde olduğu gibi hasta seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Gluteal askıya aday bayanlar genellikle genç ve orta ıslak grubunda, popo ve kalça derilerinde çok sarkma olmayan, ten altı bağ dokusunun sağlamlığını çok yitirmediği kişilerdir. Bu özelliklere sahip olmayan kişilerde istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bilinmesi gereken bir durumda, gluteal askı uygulanan kişilerin ameliyattan sonra belli bir dönem oturup kalkarken ağrı duyabilmeleridir. Kalça ve popo protezi ameliyatı; gluteal kasların altına silikon protez yerleştirerek poponun arkaya doğru çıkıntılı olmasını sağlamak için yapılır. Bu ameliyatta kesiler hem küçük hem de fazla görünmeyen bir bölgeden yapıldığı için belirgin iz kalmaz. Kalça germe ameliyatı ise aşırı sarkık, ten altı yağ ve destek dokusunu büyük oranda kaybetmiş popolarda seçilmesi gereken yöntemdir, daha fazla aşırı kilo kaybetmiş veya ihtiyar kişilerde uygulanmaktadır. Kalça germede derinin gerildiği başka ameliyatlarda olduğu gibi fazlalık olan ten ve derialtı dokusu kesilerek alınır, kalan ten yukarı doğru gerilerek dikilir. Böylece poponun daha canlı ve toparlanmış bir görünüme kavuşması sağlanır. Bu ameliyatta dahil çamaşırı altında saklanabilen izler kalabilir.

Operasyon umumi anestazi içerisinde liposuction ile birlikte yapılıyor. Liposuction sayesinde hasta kişiden alınan yağ dokuları, kalçalar üzerinde enjekte ediliyor. Her iki işlem de aynı anda uygulandığı için yaklaşık 1 saat sürer. Hasta, bir gün içinde iyileşip ayağa kalkabiliyor.

KALÇAYA YAĞ NE KADAR ENJEKTE EDİLMELİ?
Hastanın vücudundan alınacak yağ dokularının miktarı yeterli olması gerekir. Bunun dışında hususi bir şeye gerek yoktur. Hastanın ne derece yağ ihtiyacı olursa o kadar yağ dokusunu enjekte ediyoruz. Bu nispet kalça durumlarına ve hastaların gövde yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Artık kök hücre yöntemi popo enjeksiyonun içinde uygulanıyor. Yani sadece yağları değil ayrıca hücrelerde eklenmiş oluyor. Böylece daha dolgun kalça yapısına sahip olunabiliyor. Vücuda ek edilen bu hücreleri gerektiği zaman uyguladığımız yerde başka dokulara çevirebiliyoruz ve bu sistem kalıcılık sağlıyabiliyor.

SADECE POPO ESTETİĞİ YETERLİ Mİ?
Sadece popo estetiğinin yapılması kimi zaman yeterli olmayabilir. Zaman zaman kontür estetiği operasyonu da gerçekleştirmek gerekebilir. Bu operasyonlarda kişilerin durumuna ve bölgesine göre değişik teknikler kullanıyoruz. Özellikle ince bel oluşumu için sıklıkla liposuction, lazer lipoliz, kalça küçültülmesi için estetik bir norm içinde kontör verilmesi, belin inceltilmesi için fazla yağların alınması gibi teknikler uyguluyoruz. Bayanların en fazla istediği ince bel, dik popo ve düzgün bacaklar oluyor. Aynı zamanda kişinin belinden aldığımız fazla yağları belirli bir işlemden geçirerek kalçalarına enjekte edebiliyoruz, böylece belden alınan yağlar popoya enjekte ediliyor.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/kalca.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/kalca-150x150.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüİncelemelerArtık çoğu kadın, popüler kültürün de etkisi ile kalça ve poposunu dünyaca meşhur isimlerin Jennier Lopez, Juliana Paes, Halle Berry ve Sandra Bullock'ınkine benzetme telaşı içinde. Türkiye'de estetik dendiğinde akla yüz gerdirme ve botoks gelirken, aslında popo estetiğinin yapılması da günden güne artış gösteriyor. Özellikle nihayet 3 yıldır Amerika'da estetik...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...