Kadın Boşanmaya Kalkınca ! 1Kadın halinle, üstelik çocuklu bir kadınken boşamaya kalkarsın kocanı ha! Psikolog Ayşe Türkmen anlatıyor.  Terk edersin arkana bile bakmadan. Ama neden, peki şimdi ne olacak, ne yapar nasıl yaşarsın öyle yapayalnız?Aslında yaşananlar tanıdık. Paylaşımlar ve aşk bitmişse kadın için beklemenin anlamı kalmamıştır. Ya değersiz hissetmiştir kendini; sevdiği adamın gözlerinde aşkı tutkuyu kaybetmiştir ya da aldatılmıştır. Yüreği yaralı kanat çırpar yuvası bildiği yerden uzaklara.

Kadın vazgeçmişse; götürecek çok şeyi yoktur. Eve, eşyaya tenezzül etmez. Kendine ait olanı alır götürür. Başı dik, ardına bakmadan. Bir gururu vardır yanında bir kınalı kuzusu, çıkar yola. Aynı “Selvi boylum al yazmalım” filmindeki gibi.
Bosanma

Yok, amacı diretmekse; eskiden sevdiği adama hayatı dar etmekse; adam giden canlara değil eşyalara üzülecekse, kadın işte o zaman eşyayı adama acı vermek için alır. Gitmekten çok kalmak olan bu gidişi adam anlar mı bilinmez… Hayat daha farklı, günler daha hızlıdır artık. Kadın iş güç geçim derdine düşer.

Dişi kuş yuvayı çabucak yapma telaşındadır. Yuva için düşünür, didinir, çabalar, yorulur… Günler, aylar borç ödeme derdiyle geçer. Kadın dalmıştır ben olma, ayakta kalma mücadelesine. Çocuğu için gagasıyla yuvaya çalı çırpı taşımaya.

Ama onun var olma mücadelesi bırakıp gittiği erkek tarafından niyeyse kabullenilmez. Önceleri şımarıklık bu yaptığı gelecek; sonra burnu sürtsün ayaklarıma kapanacak; hatta gaza gelir kapıma gelse de almam artık der.

İşler istediği gibi gitmez adamın. Kadın başarır ve dönmezse işte o zaman kötü olma, dünyayı dar etme, inletme zamanı gelmiştir adam için. Evliyken tanıyamadığınız adamı işte o an tanımaya başlarsınız…

İşte bu sebeple boşanma, erkek  kadından vazgeçtiğinde başlar. Erkek kafasında bitirirse ancak o zaman bırakır kadının yakasını.

Ben gururu ve kızını yanına alarak aldatıldığı için yuvasından uzaklara kanat çırpan o kadınlardan biriyim. Dönecek diye, burnu sürtsün diye beklenen. Şimdi yeni evim, kuzum, işim arasında mekik dokurken BOŞADIĞI KOCASININ KENDİSİNDEN VAZGEÇMESİNİ UMUTLA BEKLEYEN.

Bosanma 1
Bu sebeple diyorum ki annelere, erkek evlatlarınızı bir gün eşlerinin de sevgililerinin de kendilerinden vazgeçebileceği bilinciyle yetiştirin. Eğer kaybetmeyi istemiyorlarsa birlikteyken birlikteliklerinin kıymetini bilsinler.

Evliyken eşinin kıymetini bilen; yürümüyorsa ayrılığı kabullenen; ayrılırken çirkinleşmeyen; sağlam birliktelikler kurmayı öğretelim çocuklarımıza. Evlenirken de ayrılırken de saygılı olmayı bilsinler eşlerine.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Bosanma.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/Bosanma-150x150.jpgEbru ELTUNKadınlar KulübüKadın halinle, üstelik çocuklu bir kadınken boşamaya kalkarsın kocanı ha! Psikolog Ayşe Türkmen anlatıyor.  Terk edersin arkana bile bakmadan. Ama neden, peki şimdi ne olacak, ne yapar nasıl yaşarsın öyle yapayalnız?Aslında yaşananlar tanıdık. Paylaşımlar ve aşk bitmişse kadın için beklemenin anlamı kalmamıştır. Ya değersiz hissetmiştir kendini; sevdiği adamın gözlerinde...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...