Altın oran nedir? Altın oran matematikte ve sanatta parçalar arasındaki uyum en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal orandır. Bu tanımı okuyunca sizde benim gibi bir şey anlamamışsınızdır. Özelliklerde insanda altın oran nedir diye soruyorsanız bu tanımlama size de hiçbir anlam ifade etmemiştir.

Altın oran kısaca göz nizamının oranıdır. İnsanda altın oran ise insanın güzelliği yani kaşı ,gözü, ağzı ve vücudundaki diğer uzuvların birbiriyle olan nizamı dır. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bir insana bakarken dikkatimizin o insanın oransız olan yerinde yani burnu çok büyükse burnunda dişleri çarpıksa dişlerinde yoğunlaştığını göstermiştir. Altın oran kavramı işte burada devreye giriyor.

Pisagora göre insanın tüm vücudu ile göbeğine kadar olan yüksekliğinin oranı , bir pentagramın uzun ve kısa kenarlarının oranı, bir dikdörtgenin uzun ve kısa kenarlarının oranı, hepsi aynıdır. İşte bu altın orandır. Altın Oran” 1,618’dir. Bütün sanatçılar ve bilim adamları bu rakamı baz olarak yapıtlarını oluşturmuşlardır.

Şu kadarını anladık insanda altın oran dediğimizde güzellik kavramı aklımıza gelmeli. Dünyaca tanınmış ve güzellikleri onaylanmış bir çok ünlü kadın sanatçının da bu altın orana sahip olduğu belirtildi.

Altın oranla ilgili yapılan bir araştırmada ünlü sanatçı Jessica Alba’nın yüz oranlarının altın oran olduğu açıklanmış . Jessica Alba’nın göz bebekleri arasındaki mesafe iki kulağının iç kısımları arasındaki yüz alanının genişliğinin yüzde 46 ‘sı oranında olması.

Yine Jessica Alba’nın gözünün orta noktasıyla ağzın orta noktası arasındaki mesafe saç ayrım çizgisiyle çenenin uç kısmı arasındaki mesafenin yüzde 36’sı oranında olması.

Çok karışık değil mi?

Altın orana sahip olduğu söylenen bu kadınlar kimler ?

Jessica Alba ülkemizde yapılan Altın Kelebek ödül törenine geldi.Çok güzel bir kadın gülüşü mükemmel ama o kadar. Onun kadar güzel pek çok kadını sokakta görebiliyoruz. Aklıma takılan soru bütün bu kadınların hepsinde altın oran var mı?

Jessica-Alba

Bu da  Jessica Alba’nın makyajsız doğal hali ve hiçte Altın Oran gibi görünmüyor.

jessica_alba 1

 Angelina Jolie kesinlikle çok güzel bir kadın ve altın orana sahip olduğu açıklanmış. Angelina Jolie ‘de takıldığım nokta onun o korkunç diz kapaklarını hangi Altın Oranla açıklıyorlar?

angelina jolie

angelina jolie 1

 Bazılarınız şunu diyebilir Altın Oran kavramı oranlarla ilgili ama şunu da gözden kaçırmamak lazım Altın Oran kavramını açıklarken insan gözü karşısındaki orantısız şeyi önce algılar demiştik.  Angelina Jolieye bakarken gördüğüm yüzünün güzelliğinden önce diz kapakları ve yamuk yumuk bacakları. 

Altın orana sahip olduğu açıklanan diğer ünlülere gelirsek…

Alexis Bledel 

alexis-bledel

Charlize Theron

charlize-theron

Megan Fox

megan_fox

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/06/charlize-theron.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/06/charlize-theron-150x150.jpgEbru ELTUNKadınlar Kulübüİnsanda Altın Oran Nasıl Hesaplanır?,İnsanda Altın Oran Nedir?Altın oran nedir? Altın oran matematikte ve sanatta parçalar arasındaki uyum en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal orandır. Bu tanımı okuyunca sizde benim gibi bir şey anlamamışsınızdır. Özelliklerde insanda altın oran nedir diye soruyorsanız bu tanımlama size de hiçbir anlam ifade etmemiştir. Altın oran kısaca göz nizamının...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...