Tartışmalar,ters düşmeler, bağırışmalar ve sonu kötü biten kavgalar..Aranızdaki problemleri eskisi gibi çözemiyor musunuz? Eşinizle ya da sevgilinizle saçlayıcı ve kırıcı olmadan sadece problemleriniz konuşarak, arkadaşça konuşmanız mümkün mü? İşte sorunlarınızı konuşurken karşınızdaki kırmadan duygularınızı anlatmanın yolları..

Sorunlarınızı yazın
Kağıt, kalem alın ve bulaşıklar, ev düzeni, geç gelmeler gibi sorunlar yaşıyorsanız bunları not edin. Sorunları listeledikten sonra sizin mi yoksa onun mu bu sorunların nedeni olduğunu yazın.

Sorunlarınızı doğru bir şekilde paylaşın
Sıkıntınızı ve olması gerekenleri açıklayın. Mesele; ev dağınık. Eve geldiğinizde lavoboda, tezgahta bulaşık yığını varsa temizlik için eşinizden yardım isteyin. Bunu söylediğinizde temizlik hastası olduğunuzu söylüyorsa ve etrafta kirlileri dağınık bir şekilde duruyorsa bu sorunları çözmelisiniz.

Eşimle Nasıl Konuşmalıyım?

Onun hakkında ne düşünüyorsunuz?
Söylenmeyenler hakkında neler hissediyorsunuz? Mesele eşinizin hantal ve tembel olduğunu, temizlikten midesi bulanan biri olduğunu mu düşünüyorsunuz? O sizi temizlik hastası olmakla suçlarken sizin düşündüklerinizi söylememenizin nedenleri ne oldu? Mesele çok geçti ve yorgundunuz. Onu yalnız bırakarak yanından ayrıldınız. Sizi sebep bu kadar kötü suçlamasına izin verdiniz? Sadece evin temiz olmasını istediğinizi onunla paylaşmak istemiş olabilirsiniz.

İlişkinize dışarıdan bakın
Kağıda döktüğünüz duygularınızı iyice okuyun. Olayları nasıl değerlendirdiğinizi iyice inceleyin. Problemleri nasıl tanımladınız, gerçekten belirttiğiniz gibi bir durumun içinde misiniz? İşten eve geldiniz ve mutfaktaki bulaşıkları gördünüz. Bu vaziyet sizi nasıl etkiledi? Mesele; ‘Yorucu bir iş gününün ardından tekrar bulaşıkları yıkamak zorundayım’ diye düşünmüş olabilirsiniz.

Duygularınıza odaklanın
Yazınızda bu olay karşısında ne hissettiğinizi okuyun. Mutsuz ve üzgün mü hissediyorsunuz? Yaşadığınız sorunda çözümün nasıl olmasını isterdiniz? Eve geldiniz, bulaşık yoktu ve rahat hissettiniz.

Yazdıklarınıza eşiniz ve sizin gözünüzle bakın
Neler hissettiğinizi, nasıl hissetmek istediğinizi kırıcı olmadan anlatabildiniz mi? Mesele; yazdıklarınızın ‘Eve geldiğimde lavaboda pis bulaşıklar vardı. Fazla yorucu bir gün geçirmiştim ve bulaşıkları yıkamak bana oldukça zor geldi. Geldiğinde benim için bulaşıkları yıkayabilir misin?’ tarzında yumuşak bir söylemde olması gerekiyor.

Sorunu belirledikten sonra konuşun
Ne istediğinizden eminseniz, eşinizle belirlediğiniz mesele hakkında ilk fırsatta oturun ve konuşun. Canınızı sıkan bazı şeyler olduğunu ve şimdi bu konuda konuşmanızın mümkün olup olmadığını mesele. Hayırsa ne zaman öğrenin..

Konuşurken bunlara dikkat edin!
Sorularınızın cevabı zor olabilir. Sebep böyle düşündüğünüzü netleştirinceye kadar sorunları paylaşmayın.

Konuşurken suçlayıcı, bıktırıcı, ortamı gerici sözcükler kullanmayın.

Açık ve sadece sorunla ilgili konuşun. İnsanın kendisini başkasının yerine koyması zor olabilir, duygularınızı daha iyi anlaması için ona yardımcı olun.

 Ona doğru şeyi söylemek için zaman ayırın ve düşünün. Seçtiğiniz kelimeler hala suçlayıcı ve tahrik edici olabilir.

 Duygusallığınızı belli etmekten hoşlanmayabilirsiniz ancak duygusal hissedin ve duygularınızla konuşun.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/esinizle-nasil-konusacaksiniz.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/esinizle-nasil-konusacaksiniz-150x150.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüTartışmalar,ters düşmeler, bağırışmalar ve sonu kötü biten kavgalar..Aranızdaki problemleri eskisi gibi çözemiyor musunuz? Eşinizle ya da sevgilinizle saçlayıcı ve kırıcı olmadan sadece problemleriniz konuşarak, arkadaşça konuşmanız mümkün mü? İşte sorunlarınızı konuşurken karşınızdaki kırmadan duygularınızı anlatmanın yolları.. Sorunlarınızı yazın Kağıt, kalem alın ve bulaşıklar, ev düzeni, geç gelmeler gibi sorunlar yaşıyorsanız...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...