Düğünlerin en keyifli anlarından biridir pasta merasimi. Pastanın kesilmesi, gelinle damadın yemesi ve daha sonra davetlilere dağıtılması aslında çok eski bir geleneğin parçası. 

Çok eski zamanlarda tabi ki düğünlerde pasta kesilmiyordu ama değişik yiyecekler kullanılarak bu gelenek yerine getiriliyordu. Eskiden düğünlerde kullanılan ilk yiyecek buğdaydı. Bolluk bereket ve doğurganlık için saçılan buğday henüz evlenmemiş kızlar içinde kısmet anlamındaydı. Üzerine buğday gelen kızın nasibinin açılacağına inanılırdı. 

Eski zamanlarda düğündeki yiyeceği yemek yerine geline fırlatmak insanların daha çok hoşuna gidiyordu. Romalılar zamanında ahçıların düğün için yaptığı tatlı kekleri yiyenlerde oldu ama geline atmayı da ihmal etmediler. Daha sonraki zamanlarda bu kekler gelinin ve damadın başından ufalandı ve gelinle damat bu kırıntıları yediler. İngilizlerde düğünlerinde kendilerine has bir çeşit kek yapıyorlardı ama gelinin başından aşağıya pirinç ve buğday dökmek daha sevilen bir adetti. 

Düğün Pastası (1)

Biz Türklerinde bu tür adetlerimiz yok muydu? Gelinin başından aşağı buğday pirinç yada şeker saçmak , gelin damadın evinin kapısına geldiğinde gelinin kafasına nar yada elma atmak da Türklerin düğün adetlerindendir. Yaşlı bir tanıdığımız köyde yapılan düğününde kafasına kaynanası tarafından fırlatılan elma yüzünden attan düştüğünü gülerek anlatmıştı. İnsanların yiyecekleri yemek yada yedirmek yerine geline atmayı tercih etmesi aslında bu konunun en ilginç yönü. 

Düğün Pastası (1)

Düğün pastasının mimarı İngilizler ve Fransızlardır. Bu iki milletin ahçıları bu konuda birbirleri ile yarışırken düğün pastası geleneği tüm Dünyaya yayıldı. 

Günümüzde her düğünde pasta kesme merasimi yapılıyor ama gittiğim düğünlerde gördüğüm sıradan özensiz pastalar bizim bu konuda özensiz olduğumuzu gösteriyor. Gelinlik, damatlık, mekan davetiye hatta gelin buketine kadar en ufak ayrıntıya önem verirken düğün pastasını hiç önemsemiyoruz. Yabancılar bu konuda çok titizler. İster görkemli, ister mütevazi bir düğün olsun düğün pastalarını haftalar öncesinden pastayı yapacak kişiyle konuşuyorlar birlikte tasarlıyorlar. Onlar için düğünde ikram edilecek pasta en az gelinlik kadar önemli. 

Düğün Pastası (2)

Yabancı pastacıların düğünler için yaptıkları ve gelinlerin seçtiği pasta modellerini sizinde görmenizi istedim. Belki ileride bu çeşit pastaları bizim düğünlerimizde de görürüz. 

Düğün Pastası (2)

Düğün Pastası (3)

Düğün Pastası (3)

Düğün Pastası (4)

Düğün Pastası (5)

Düğün Pastası (6)

Düğün Pastası (7)

Düğün Pastası (8)

Düğün Pastası (9)

Düğün Pastası (10)

Düğün Pastası (11)

Düğün Pastası (12)

Düğün Pastası (13)

Düğün Pastası (14)

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Düğün-Pastası-13.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Düğün-Pastası-13-150x150.jpgEbru ELTUNKadınlar KulübüDüğün Pastası Çeşitleri,Düğün Pastası Geleneği,Düğün Pastası ModelleriDüğünlerin en keyifli anlarından biridir pasta merasimi. Pastanın kesilmesi, gelinle damadın yemesi ve daha sonra davetlilere dağıtılması aslında çok eski bir geleneğin parçası.  Çok eski zamanlarda tabi ki düğünlerde pasta kesilmiyordu ama değişik yiyecekler kullanılarak bu gelenek yerine getiriliyordu. Eskiden düğünlerde kullanılan ilk yiyecek buğdaydı. Bolluk bereket ve doğurganlık için...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...