cilt-lekeleriGünümüzde çok fazla kişinin cildinde çeşitli lekeler vardır. Bu lekeler çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmesinin yanı sıra genetik durumdan da kaynaklanabilmektedir.

Ten lekelerinin oluşması ise vücuttaki pigment artışına bağlı olarak gelişmektedir. Kişideki pigment artışı, kişinin cildinde lekeli izler oluşturmaktadır.

İlave olarak kişide daha önceden olabilen sivilce izleri, yanlış kozmetik ürün kullanımı, çok antibiyotik kullanımı ve hamilelik gibi etkenlerde ten lekelerinin oluşmasında etkin rol oynarlar. Peki insanlarda oluşan ten lekelerinin çeşitleri nelerdir?

Ten Lekelerinin Çeşitleri

Çiller: Sıklıkla alın,yanak ve çene bölgelerinde görülmektedir. Genellikle koyu veya açık renktedirler. Güneşin bol olduğu mevsimlerde çillerde artış görülürken, güneşin çok olmadığı mevsimlerde azalmaktadırlar.

Solaryum ve Güneş Lekeleri: Solaryumda ve güneşte çok kalmanın bir sonucu olarak ten kendini korumak isteyerek kalınlaşır ve melanin pigment dediğimiz maddenin üretimini arttırır. Böylece bu tür lekeler oluşmaktadır.

Alerjik Reaksiyonlar: Ağızdan alınan ve bölgesel olarak sürülen tropikal bazı ilaçlar güneşe maruz kaldığımızda kişilerde hiperpigmentasyon denilen olaya sebebiyet verebilir. Bazı zamanlar hafif kızarıklar şeklinde ortaya çıkabilirken kimi zaman de ağır reaksiyonlar şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Eğer yüzünüzde bir ten lekesi varsa, veyahut yukarıda bahsettiğimiz ten lekelerinin herhangi bir çeşidine sahip iseniz, mutlaka dermatolji konusunda uzman bir hekim ile randevu alarak, sorununuz hakkında bilgi alınız. Bu şekilde, ten lekesinin kalıcı veya geçici olup olmadığı öğrenilerek, ona uygun tedavi yöntemleri uygulanabilecektir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/cilt-lekeleri-e1393720356230.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/cilt-lekeleri-e1393720356230-150x150.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüGünümüzde çok fazla kişinin cildinde çeşitli lekeler vardır. Bu lekeler çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmesinin yanı sıra genetik durumdan da kaynaklanabilmektedir. Ten lekelerinin oluşması ise vücuttaki pigment artışına bağlı olarak gelişmektedir. Kişideki pigment artışı, kişinin cildinde lekeli izler oluşturmaktadır. İlave olarak kişide daha önceden olabilen sivilce izleri, yanlış kozmetik ürün kullanımı,...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...