Günümüzde bir çok kişinin cildinde çeşitli lekeler vardır. Bu lekeler çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmesinin yanı sıra genetik durumdan kaynaklanabilmektedir.

Cilt lekelerinin oluşması ise vücuttaki pigment artışına bağlı olarak gelişmektedir. Kişideki pigment artışı, kişinin cildinde lekeli izler oluşturmaktadır.

Ek olarak kişide daha önceden olabilen sivilce izleri, yanlış kozmetik ürün kullanımı, fazla antibiyotik kullanımı ve hamilelik gibi etkenlerde cilt lekelerinin oluşmasında etkin rol oynarlar. Peki insanlarda oluşan cilt lekelerinin çeşitleri nelerdir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

  • Çiller: Sıklıkla alın,yanak ve çene bölgelerinde görülmektedir. Genellikle koyu veya açık renktedirler. Güneşin bol olduğu mevsimlerde çillerde artış görülürken, güneşin fazla olmadığı mevsimlerde azalmaktadırlar.
  • Solaryum ve Güneş Lekeleri: Solaryumda ve güneşte fazla kalmanın bir sonucu olarak cilt kendini korumak isteyerek kalınlaşır ve melanin pigment dediğimiz maddenin üretimini arttırır. Böylece bu tür lekeler oluşmaktadır.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Ağızdan alınan ve bölgesel olarak sürülen tropikal bazı ilaçlar güneşe maruz kaldığımızda kişilerde hiperpigmentasyon denilen olaya sebebiyet verebilir. Bazı zamanlar hafif kızarıklar şeklinde ortaya çıkabilirken bazen de ağır reaksiyonlar şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Eğer yüzünüzde bir cilt lekesi varsa, veyahut yukarıda bahsettiğimiz cilt lekelerinin herhangi bir çeşidine sahip iseniz, mutlaka dermatolji konusunda uzman bir doktor ile randevu alarak, sorununuz hakkında bilgi alınız. Bu şekilde, cilt lekesinin kalıcı veya geçici olup olmadığı öğrenilerek, ona uygun tedavi yöntemleri uygulanabilecektir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/32835d1352470419-cilt-lekeleri.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/32835d1352470419-cilt-lekeleri-150x150.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüGünümüzde bir çok kişinin cildinde çeşitli lekeler vardır. Bu lekeler çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmesinin yanı sıra genetik durumdan kaynaklanabilmektedir. Cilt lekelerinin oluşması ise vücuttaki pigment artışına bağlı olarak gelişmektedir. Kişideki pigment artışı, kişinin cildinde lekeli izler oluşturmaktadır. Ek olarak kişide daha önceden olabilen sivilce izleri, yanlış kozmetik ürün kullanımı, fazla...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...