kuru-ciltlerCildinizde gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, çatlaklar ve kaşıntı varsa, cildiniz kurumuş olabilir! Her türlü nemlendiriciyi ve kozmetik ürünü denemenize karşın, ten kuruluğundan kurtulamıyorsanız, bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. İşte size ten kuruluğuyla ilgili soru ve cevaplar.

Ten Kuruluğuna Çözümler

Kimlerde ten kuruluğu görülür?
Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması, deride çatlama, kaşıntı ve kuruluğa sebep olur. Kuru tene sahip olan kişilerin büyük çoğunluğu, sık duş alanlardır. Son yıllarda insanlarda duş alma sıklığı arttıkça, kserozis sıklığının da arttığı dikkati çekmektedir.

Ten kuruluğunun sebepleri nelerdir?
Kuru tene sebep olan çevresel etkenleri sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık tayyare yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, çevre kirliliği, klima ve başka kimyasal maddeler olarak sıralayabiliriz. Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi ten hastalıkları; metabolik faktörler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, aşırı kilo kaybı ve ilerleyen ıslak da, kuru deriye sebep olan başka faktörlerdir.

Ten kuruluğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?
Ten kuruluğunun ilk belirtisi, deride mat gri ak bir renktir. Kuruluk arttıkça, renk değişikliğine ilave olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, ten yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin sebep olduğu başka bir şikayettir.

Ten kuruluğu, özellikle hangi bölgelerde görülür?
Kuruluk kollarda, bacaklarda ve gövdede daha belirgin olur; zira bu bölgelerde daha az yağ bezi vardır. Yüz, diğer vücut bölgelerine göre daha su geçirmezdir. Sık duş alındığında tabii ten lipitlerinin yeniden oluşabilmesi için yeterli süre olmadığından kuruluk, özellikle yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda daha belirgin olur.

Cildi kuruyan biri, kuru ciltler için olan ürünleri mi almalı yoksa evvel dermatoloğa mı başvurmalı?
Ten kuruluğu olan kişiler, mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalıdır. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken; belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar ve topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir.

Cildi kuru olanlar, ne tür kozmetik ürünler kullanmalı?
Kuru ten problemi olanlar, yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz ve deriyi daha yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler. Deride hassasiyet problemi olmayan kişilerse, üre ihtiva yapan kozmetik nemlendiricilerden yarar görebilirler. Banyo sonunda kullanılan vücut yağları, derinin rutubet kaybını engeller. Bu tip kozmetik ürünlerin de, oldukça faydası vardır.

Göz çevresi kuruluklarında ve buna bağlı oluşan çizgilerde ne gibi uygulamalar yapılabilir?
En iyi uygulamalardan biri, göz çevresi kimyasal peelingleridir. İçeriklerindeki yüzde 15 oranındaki meyve asitleri; göz çevresinin morluklarıyla lekelerini açar, ince çizgileri hafifletir, derinin nemlenmesini ve aydınlanmasını sağlar.

Mevsimlerin ten üzerinde etkisi var mı?
Özellikle kış mevsimi, ten kuruluğuna sebep olur. Dönemsel kuruluk dendiğinde “kış kaşıntısı” olarak da bilinen, soğuğa bağlı kserosis akla gelir. Kış aylarında düşük neme bağlı olarak gelişen bu tablodan korunmak için, mutlaka koruyucu giysiler giyilmeli, nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Ten kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?
Soğukta eldiven takın: Özellikle güz ve kış aylarında, düşük rutubet oranına bağlı olarak ten kuruluğu daha sık görülür.

Kısa duş alın: Banyo ve duş süresi kısa tutulmalı ve duştan çıktıktan sonra ten tipine müsait nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan, pH’ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

Kimyasallardan korunun: Deterjan, aseton ve kimyasallarla sık temastan kaçının.

Fazla dar giyinmeyin: Fazla dar giysiler, sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve hassasiyete sebep olabileceğinden, elbise seçimine dikkat edilmelidir.

Ofisi nemlendirin: Özellikle ofis ortamında çalışanlar, klimanın sebep olduğu düşük neme bağlı ten kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın rutubet oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.

Cildin kurumaması için nasıl beslenmeli?
Ten kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en mühim nokta, bol su tüketimidir. Sadece suyla değil, nebat çayları ya da meyve sularıyla da gerekli sıvı ihtiyacı karşılanabilir. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi, ten sağlığı için gereklidir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/kuru-ciltler-e1393462809454.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/kuru-ciltler-150x150.jpgFatih ELTUNKadınlar KulübüCildinizde gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, çatlaklar ve kaşıntı varsa, cildiniz kurumuş olabilir! Her türlü nemlendiriciyi ve kozmetik ürünü denemenize karşın, ten kuruluğundan kurtulamıyorsanız, bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. İşte size ten kuruluğuyla ilgili soru ve cevaplar. Ten Kuruluğuna Çözümler Kimlerde ten kuruluğu görülür? Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...