Batık kıl nedir? Vücudumuzun herhangi bir yerindeki tüylerin cildin içine doğru uzamasıdır. Diğer ismi de kıl dönmesidir. 

Kıl dönmesi bacaklarda , kasık bölgesinde, koltuk altında, erkeklerde sakal bölgesinde ve bel gölgesinde sıkça görülen bir cilt problemidir.  Özellikle bel bölgesinde meydana gelen kıl dönmelerinin ameliyat olmaya neden olacak kadar ciddi sonuçları olabiliyor. 

Kıvırcık saçlara sahipseniz muhtemelen batık kıl sorununu daha fazla yaşıyorsunuzdur. Evet konumuz bacaklarda  oluşan batık kıllar. Özellikle kadınlar için can sıkıcı bir konu olan kıl dönmesi hem canımızı yakar hemde kötü bir görüntüye neden olur. 

Bacaklardaki Batık Kıllar 6

Kadınlar da  çok sık görülen bu sorunun farklı nedenleri vardır. En önemli nedeni tüy alma işlemi sırasında tüyün kökünden çıkmayıp kırılmasıdır.  Özellikle ağda ve epilasyon sonrasında görülür. İkinci neden ise cilt yapınız dır. Kuru ciltlerde ölü deriler yüzünden gözenekler tıkanır ve tüyler ciltten dışarı çıkamazlar. Kıl dönmesinin sonucu sadece tüyün cildin içinde kalması değildir. Kıl dönmesi olan bölgelerde sivilce oluşabilir , yaralar meydana gelebilir ve bu yaralar ciltte mor lekeler bırakabilir. 

Bu konuda vereceğimiz bilgiler batık kıl sorununun tedavisi değil , sadece batık kıl sorunu olan bölgelere nasıl müdahale edebileceğiniz le ilgilidir. 

Eğer bacağınızda yada vücudunuzun herhangi bir bölgesinde batık kıl yüzünden iltihaplanma olduysa , kızarıklık ve şişlik varsa kendiniz müdahale etmeyin mutlaka bir Dermatoloğa başvurun. 

Bacaklardaki Batık Kıllar

İşe cildinizdeki ölü deriyi temizlemekle başlayın. Ölü deri demek tıkanmış gözenekler demektir. Tüyler tıkanmış gözeneklerden dışarı çıkamadıkları için derinin içine doğru büyürler. 

Bacaklarınızı özellikle epilasyon öncesi yumuşak bir fırçayla fırçalamak ve peeling yapmak ölü deriyi temizler ve gözenekleri açar. Derinin yüzeyine yakın yerlerinde sıkışan tüyler bu sayede dışarı çıkar. 

Ölü derileri temizleme işini düzenli olarak yaparsanız batık kıl sorununa büyük oranda çözüm olabilir. 

Bacaklardaki Batık Kıllar 1

Batık kıl sorunu olan yerde hafif bir kızarıklık varsa öncelikle oradaki ihtihabı giderecek bir krem veya akne ilacı ile müdahale edebilirsiniz. Şişlik inmeye başladıkça tüy için dışarı çıkabileceği bir alan oluşacaktır.  

Burada dikkat etmeniz gereken konu hafif bir kızarıklık bile olsa ilaç kullanıp oradaki sorunu çözmeden tüyü çıkarmaya kalkmayın. 

Bacaklardaki Batık Kıllar 2

3- Batık kıl sorunu olan yere sıcak uygulama yapmak tüyü yüzeye itebilir. Batık tüyü görebiliyorsanız sıcak suya batırdığınız bir bez ile cildinizi yakmayacak şekilde 10 dakika boyunca kompres yapın. Bu uygulama ile oradaki tüy yumuşar ve tüy yüzeye yakın hale gelir. 

Bu uygulamadan sonra tüyü göremiyorsanız kesinlikle müdahale etmeyin. 

Bacaklardaki Batık Kıllar 3

Sıcak süt ve bir parça ekmek ile cildinize sıkıştırma işlemi uygulayın. Isıttığınız sütün içine bir parça ekmek batırın ve batık sorunu olan yere bastırın.  Sütün sıcaklığı cildinizi sadece ısıtacak derecede olmalı çok sıcak uygulama yapmamaya dikkat edin. Ekmek 2 dakika içerisinde soğuyacaktır bu yüzden iki dakikada bir değiştirin. 

Bu uygulamayı 10 dakika yapın.  Yüzeye yakın tüyler bu uygulamadan sonra bir iğne yardımıyla kolaylıkla alınabilir. 

Bacaklardaki Batık Kıllar 4
Bacaklardaki Batık Kıllar 5
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Bacaklardaki-Batık-Kıllar-6.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Bacaklardaki-Batık-Kıllar-6-150x150.jpgEbru ELTUNKadınlar KulübüBacaklarda Batık Kıl Nasıl Giderilir?,Bacaklarda Batık Kıl Oluşumunu Engellemek,Bacaklarda Batık Kıl ProblemiBatık kıl nedir? Vücudumuzun herhangi bir yerindeki tüylerin cildin içine doğru uzamasıdır. Diğer ismi de kıl dönmesidir.  Kıl dönmesi bacaklarda , kasık bölgesinde, koltuk altında, erkeklerde sakal bölgesinde ve bel gölgesinde sıkça görülen bir cilt problemidir.  Özellikle bel bölgesinde meydana gelen kıl dönmelerinin ameliyat olmaya neden olacak kadar ciddi sonuçları...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...