Ask BeyinÜnlü Amerikalı seksolog Helen Fisher’a göre aşk birbirinden bağımsız 3 bölüme ayrılıyor ve her birinde, beyinde farklı kimyasal reaksiyonlar oluşuyor. İşte kademe kademe aşkın kimyası: 

ŞEHVET: 7 AY 

İlişki öncesinde beyinde karmaşık kimyasal olaylar gerçekleşiyor. Erkek ve kadında cinsellik hormonu testosteron tavan yapıyor. Tatmine ulaşıldığında testosteron hızla düşüyor; karşı cinse duyulan ilgi azalıyor. Şehvet duygusu ortalama 7 ay sürüyor. 

ROMANTİZM: 2 YIL 

Aşık olmanın mutluluğu bu aşamada derinden hissedilir ve beyinde adeta kimyasal bir fırtına kopar. Ask Beyin 1Testosteronun yanı sıra bu kez mutluluk ve heyecan hormonları olan dopamin ve serotonin de salgılanır. Süreç içinde dopamin seviyesi azalır. Bittiği anda ise takıntı durumu yaşanır. Araştırmalara göre çiftlerin ‘romantik’ dönemi 2 yıl sürüyor. 

SADAKAT: SÜRE YOK 

Aşkın uzun süreli halidir. Bu aşamada, “oksitosin” ve “vasopressin” adlı iki hormon salgılanır. Sadakatı sağlayan oksitosin ve vosopressin düzeyi cinsel ilişki sırasında yükselirken, cinsellik hormonu testosteron düşüşe geçer. Yani gerçek sadakat ilişkisinde cinsellik içgüdüleri azalır; “birliktelik” duygusu ağır basar. Sadakatin ne kadar süreceği çiftlerin sabrına bağlı..

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Ask-Beyin.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Ask-Beyin-150x150.jpgEbru ELTUNKadınlar KulübüÜnlü Amerikalı seksolog Helen Fisher’a göre aşk birbirinden bağımsız 3 bölüme ayrılıyor ve her birinde, beyinde farklı kimyasal reaksiyonlar oluşuyor. İşte kademe kademe aşkın kimyası:  ŞEHVET: 7 AY  İlişki öncesinde beyinde karmaşık kimyasal olaylar gerçekleşiyor. Erkek ve kadında cinsellik hormonu testosteron tavan yapıyor. Tatmine ulaşıldığında testosteron hızla düşüyor; karşı cinse duyulan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...