Hangi ülkenin daha güçlü olduğunu mevzusu gerçekten çok merak uyandırıyor. Özellikle bizler ve bizleri seven diğer ülke insanları bu soruyu sıkça soruyor ve cevap arıyor. Herkes gibi bende Türkiye’nin daha güçlü olduğuna inanıyorum ve bu sorunun cevabının da öyle olmasını istiyorum. Fakat ülkeler arasında güç kıyaslaması yapmak çok ama çok güçtür. Çünkü cevabını belirleyen çok fazla etken vardır. Direk olarak şu ülke şu ülkeden güçlüdür demek çok doğru bir yaklaşım değildir. Burada önemli olan mevzudur yani ülkeleri kıyaslama nedenidir. İki ülkeyi ne için kıyasladığınız sonucu büyük ölçüde değiştirebilir.

Ülke ülkeyi güç yönünden birçok yönden kıyaslayabilirsiniz.

Mesela dünya üzerindeki yaptırım gücü bakımından “Türkiye mi güçlü, Amerika mı güçlü” diye bir soru sorulabilir.

Ya da iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında bir kıyaslama da yapabilirsiniz.

Türkiye mi Güçlü Amerika mı? 1
Türkiye mi Güçlü Amerika mı?

Birçoğumuz bu konuyu silahlı kuvvetler bakımından düşünüyoruz. Daha açık konuşmak gerekirse, bu soruyu soranların çoğu iki ülke savaşsa “hangi ülke yener?” sorusuna cevap arıyor. Bende konuyu bu bakımdan değerlendirmeye çalışacağım. Fakat dediğim gibi bu soruya cevap vermek kolay değildir. Onlarca hatta yüzlerce etmeni katarak bir cevap bulmak gerekir. Ne kadar etmeni katarsak o kadar doğru cevap bulabiliriz. Ben de en önemli etmenleri katarak bir sonuca ulaşmaya çalışacağım. Konuya giriş yapmadan önce iki ülke adına bazı değerleri bilememiz gerekmektedir. O değerleri aşağıda tablo olarak vereceğim. Bu değerleri doğru sonuca ulaşmak için kullanacağız.

Tabi ki değerlendirme yaparken sadece sayısal değerleri kullanmayacağız. Duyguları ve inançları da değerlendirmenin içine katarak sonuca ulaşacağız.

Genel Bilgiler

  Türkiye Amerika
Savunma Bütçesi 15,634,000,000 687,000,000,000
Asker Sayısı 664.049 1.580.255
Nüfus 79.814.872 324.118.940
Satın Alma Gücü 1.515.000.000.000 17.350.000.000.000

Askeri Teçhizat

  Türkiye Amerika
Donanma Gücü 194 415
Uçak Gemisi 0 20
Deniz Altı 13 75
Uçak Sayısı 1007 13444
Helikopter 445 6084
T. Helikopteri 64 957
Tank 3778 8848
Zırhlı Araç 7750 41062
Roketatar 811 1331

Kağıt üzerinde rakamlar bu şekilde. Bu rakamlara bakarak bir sonuca varmak isterseniz varacağız tek sonuç Amerikanın yeneceğidir. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri gerçekten çok güçlü bir devlettir. Dünya üzerinde Amerika ile çok zorunlu değilse hiçbir devlet savaşa girmez. Fakat biz yine de bir karşılaştırma yapacağız.

Şimdi ilk olarak senaryo şu şekilde olsun : Böyle bir savaşın olma ihtimali hiç olmasa da eşit şartlarda yani eşit asker ve teçhizat kullanılarak tarafsız bir bölgede savaşın olduğunu düşünelim.  

Böyle bir savaşta ben Türkiye’nin galip geleceğini düşünüyorum. Türk ordusunun disiplinini ve cesaretini göz önüne alırsak bu savaştan Türkiye galip çıkar.

Fakat bu değerlendirme pek tatmin edici değildir. Şimdi biraz daha gerçekçi senaryolara bakalım.

İki ülkeyi savaş gücü olarak değerlendirirken sormamız gereken en önemli soru :

 

1- Savaş neden çıktı?
2- Savaş nerede çıktı?

Bu iki etmen çok ama çok önemli. Çünkü savaşın sonucu büyük ölçüde bu iki etmen belirleyecektir.

Savaşın çıkma sebebi ülkelerin savaşma arzu ve kararlılığı belirler. Sizin için çok önemli bir konu, sizi ölüm kalım savaşına sokarken; karşı ülkeyi daha isteksiz savaşmaya iter. Bu arada savaş derken ben topyekun savaştan bahsediyorum. Türkiye’nin gireceği her savaş topyekun savaş olur. Yani çocuğundan yaşlısına, askerinden polisine herkes savaşın içine girer. Ama Amerika için bunu her zaman söylemezsiniz.

Yine bir hatırlatma yapalım. Türkiye ile Amerika’nın başa baş savaşı bir savaş olamaz. Bu savaş mutlaka 3. dünya savaşına dönüşür.  Tarih göstermiştir ki, çıkan bir savaşa karşı tarafsız kalmak imkansıza yakındır. Mutlaka ülkeler çıkarları doğrultusunda taraf tutup savaşa gireceklerdir. 

Ülkeleri askeri olarak ayıran en büyük kıstaslardan biri ülkelerin kendi toprakları dışında savaşa girebilmeleridir. Bu hem savaş tecrübesi hem de büyük bir güç ister. O yüzden dünya üzerinde kendi toprakları dışında birebir savaşa girebilecek ülke sayısını çok azdır. Belki 1 belki de 2’dir. Ama birisi mutlaka Amerikadır. Türkiye’nin kendi toprakları dışında birebir savaşması özellikle Amerika’ya karşı çok zordur. O yüzden Amerika’nın bize saldırması gerekmektedir.

Peki Amerika herhangi bir sebeple Türkiye’ye saldırır mı?

 

Bu da hemen hemen imkansızdır. Çünkü dünya üzerinde ki dengeler çok hassastır. Dünya’nın süper gücüyseniz düşmanınız çoktur demektir. Büyük güçlü bir ülkeyle savaşa girerseniz kazansanız da kaybetseniz de peri perişan olabilirsiniz. Türkiye’ye kendi topraklarında saldıracak bir ülkenin her şeyi göze alması gerekmektedir. Kaybederseniz düşmanlarınız yani sizi yok etmek isteyen veya önünüze geçmek isteyen ülkeler üzerinize çullanır. Her yerden darbe yersiniz. Zayıf düştüğünüz an sizi liderlikten indirirler. Eğer kazanacaksanız çok az kayıp vererek ve hızlı bir şekilde kazanmalısınız. Büyük kayıplar vererek, gücünüzü kaybederek galip çıkarsanız da benzer bir sonuçla karşılaşırsınız. Yani diğer devletler sizin zayıflığınızı anında kullanmaya başlarlar. Savaşa girmeseler de size karşı olan ülkeler savaştığınız ülkeye maddi manevi desteği verirler sizi zayıflata bildikleri kadar zayıflatırlar. Ki Türkiye gibi askeri olarak güçlü, halkıyla birlikte savaşabilen, ordusu şehitlik anlayışına göre oluşturulmuş ve 1.5 milyarlık Türk ve İslam dünyasını arkasına alabilecek bir ülkeyle savaşırsanız sonunuzu getirirsiniz. 

Bu kadar büyük bir riski Amerika bile göze alamaz. Diyelim ki aldı. Türkiye’nin sınırında Türkiye ile savaşa girdi. Bu savaşın sonu ne olur? Savaşın sonunu görebilen Türk ve Amerikalılar keşke savaşmasaydık derler. İki tarafta ordularını kullanılmaz hale getirir. Amerikanın teknolojik, maddi ve asker sayısı üstünlüğünü; Türkiye düzenli ve savaşçı ordusu, dost ülkelerden gelecek askeri ve maddi destek ve halkıyla karşılar.

Bu savaşın sonunu tahmin etmek imkansızdır. Kendi topraklarımızda ülkemize karşı yapılacak bu saldırı her sonuca açık olacaktır. İki tarafta yenilgiyi kabul edebilir. Ama dediğim gibi, sonuç ne olursa olsun iki ülkede yıllarca telafi edemeyecekleri kayıplara uğrarlar.

Sonuç olarak Amerika kağıt üzerinde dünyanın en güçlü ülkesidir. Ama ülkelerin var olma ya da yok olma mevzusu Amerikayı bile yenilgiye sürükleyebilir. Bundan dolayı, temennimiz hiçbir ülkenini başka bir ülke savaşa girmemesidir. Savaşın galibi yoktur. Sadece bir taraf diğer taraftan daha fazla yara alır. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/Turkey_amerika.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/Turkey_amerika-150x150.jpgFatih ELTUNBilimHangi ülkenin daha güçlü olduğunu mevzusu gerçekten çok merak uyandırıyor. Özellikle bizler ve bizleri seven diğer ülke insanları bu soruyu sıkça soruyor ve cevap arıyor. Herkes gibi bende Türkiye'nin daha güçlü olduğuna inanıyorum ve bu sorunun cevabının da öyle olmasını istiyorum. Fakat ülkeler arasında güç kıyaslaması yapmak çok ama...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...