Sevindirici olarak son yıllarda genç mucitlerin bilim dünyasına katkılarına sıkça rastlar olduk. Bunun en son örneği ise Kudüs’te yaşandı. Bir grup genç mucit işlenmiş patatesle basit ve sürdürülebilir elektrik enerjisi ürettiklerini duyurdular. 

Bu buluşlarını Journal of Renewable and Sustainable Energy adlı bilim dergisinde makale olarak yayınladılar ve altyapısı eksik gelişmekte olan ülkelerde pillerin nasıl çalışacağını detaylı olarak anlattılar. 

Patatesten elektrik üretilir mi?

Görünüşte etkili olan bu piller bakır ve çinko elektrotlar ve haşlanmış patates dilimlerinden meydana geliyor. Patatesin haşlanması işlenmemiş patatese oranla 10 fold daha fazla elektrik enerjisi üretiyor ve bu gücü günlerce devam ettirebiliyor ancak şartlara göre değişim gösterebiliyor. 

Patates piller tabi ki normal pillerden daha ucuz. Bu teknoloji özellikle gelişmekte olan ülkeler için daha uygun.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/10014d1316091727-viewmedia.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/10014d1316091727-viewmedia-150x150.jpgFatih ELTUNBilimSevindirici olarak son yıllarda genç mucitlerin bilim dünyasına katkılarına sıkça rastlar olduk. Bunun en son örneği ise Kudüs'te yaşandı. Bir grup genç mucit işlenmiş patatesle basit ve sürdürülebilir elektrik enerjisi ürettiklerini duyurdular.  Bu buluşlarını Journal of Renewable and Sustainable Energy adlı bilim dergisinde makale olarak yayınladılar ve altyapısı eksik gelişmekte olan...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...