Kara deliklerin pek bilinmeyen bir başka özelliği, maddeleri içine çekmesinden de korkutucu…

Kara deliklerin etrafındaki cisimleri kendi içlerine çektiği zaten bilinen bir gerçekti. Bazı kara deliklerin ise bu içlerine çektikleri enerjileri dışarıya verdikleri zaman zaman gözlemlenmişti. Ancak Dünya’dan 1.000 ışık yılı ilerde görülen bir ateş topu, bunların ne kadar hızlı hareket ettiğini gösterdi. 

Kara Deliklerin Bilinmeyen Özelliği  1

1.000 ışık yılı uzaklıktaki bu jetin dışarıya gönderildiği kara delik, tam 12 milyon ışık yılı uzaklıkta. Kara delikler maddeleri içine çekiyor ve bunları radyasyon enerjisi olarak depoladığı varsayılıyordu. Bu gözlemlerden sonra da kara deliklerin içlerine çektikleri bu enerjiyi dışarıya çok hızlı bir şekilde hareket eden jet tanecikleri olarak verebildikleri gözlendi. 

Bilimadamları, bu çok sıcak ısı balonunun, neredeyse saatte 1 milyon kilometre mesafe katettiğini söylüyor.

Fatih ELTUNBilimKara deliklerin pek bilinmeyen bir başka özelliği, maddeleri içine çekmesinden de korkutucu... Kara deliklerin etrafındaki cisimleri kendi içlerine çektiği zaten bilinen bir gerçekti. Bazı kara deliklerin ise bu içlerine çektikleri enerjileri dışarıya verdikleri zaman zaman gözlemlenmişti. Ancak Dünya'dan 1.000 ışık yılı ilerde görülen bir ateş topu, bunların ne kadar hızlı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...