Kara deliklerin pek bilinmeyen bir başka özelliği, maddeleri içine çekmesinden de korkutucu…

Kara deliklerin etrafındaki cisimleri kendi içlerine çektiği zaten bilinen bir gerçekti. Bazı kara deliklerin ise bu içlerine çektikleri enerjileri dışarıya verdikleri zaman zaman gözlemlenmişti. Ancak Dünya’dan 1.000 ışık yılı ilerde görülen bir ateş topu, bunların ne kadar hızlı hareket ettiğini gösterdi. 

Kara Deliklerin Bilinmeyen Özelliği  1

1.000 ışık yılı uzaklıktaki bu jetin dışarıya gönderildiği kara delik, tam 12 milyon ışık yılı uzaklıkta. Kara delikler maddeleri içine çekiyor ve bunları radyasyon enerjisi olarak depoladığı varsayılıyordu. Bu gözlemlerden sonra da kara deliklerin içlerine çektikleri bu enerjiyi dışarıya çok hızlı bir şekilde hareket eden jet tanecikleri olarak verebildikleri gözlendi. 

Bilimadamları, bu çok sıcak ısı balonunun, neredeyse saatte 1 milyon kilometre mesafe katettiğini söylüyor.

Fatih ELTUN
Takip Et

Fatih ELTUN

Yönetici 'da Delinetciler Portal
İş hayatına bilgisayar programcısı olarak başlayan fatih, kısa sürede internet dünyası ile tanıştı ve yaklaşık 15 yıllık bu serüvenini yazarlıkla devam ettirmeye karar verdi.

İletişim: [email protected]
Fatih ELTUN
Takip Et
Fatih ELTUNBilimKara deliklerin pek bilinmeyen bir başka özelliği, maddeleri içine çekmesinden de korkutucu... Kara deliklerin etrafındaki cisimleri kendi içlerine çektiği zaten bilinen bir gerçekti. Bazı kara deliklerin ise bu içlerine çektikleri enerjileri dışarıya verdikleri zaman zaman gözlemlenmişti. Ancak Dünya'dan 1.000 ışık yılı ilerde görülen bir ateş topu, bunların ne kadar hızlı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...