Doğal Afetler Önceden Tespit Edilebilir mi?

Doğal afetleri önceden tespit etmek mümkün mü, değil mi? İşte ezber bozan yeni gelişme…

Depremlerin ne zaman geleceği henüz tahmin edilemiyor ancak depremlerle birlikte oluşan tsunamilerin ne zaman, nereye ve ne kadar şiddetle vuracağını tahmin edebilen bir prototip yapıldı. 

NASA’dan bir araştırma ekibininin tasarladığı prototiple, NASA’nın küresel GPS verileri toplanıyor ve tsunamiler hakkında bilgi ediniliyor. NASA’nın küresel GPS ağında, tüm GPS istasyonlarından gerçek zamanlı veriler toplanıyor. Bu GPS istasyonları yer kabuğundaki cm’lik küçük değişimleri bile fark edebiliyor. 

Araştırma ekibinin başı Y Tony Song ise olayla ilgili şunları söylüyor; “Şili’de yaptığımız başarılı deney sonucunda GPS sistemleri ile tsunamilerin boyutları hakkında bilgi edinebildik. Bu sayede uyarılarda bulunarak can kayıplarını önlemekte büyük yardımcı olabiliriz.”

Fatih ELTUN
Takip Et

Fatih ELTUN

Yönetici 'da Delinetciler Portal
İş hayatına bilgisayar programcısı olarak başlayan fatih, kısa sürede internet dünyası ile tanıştı ve yaklaşık 15 yıllık bu serüvenini yazarlıkla devam ettirmeye karar verdi.

İletişim: [email protected]
Fatih ELTUN
Takip Et
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/9555d1316091702-felaket.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/9555d1316091702-felaket-150x150.jpgFatih ELTUNBilimDoğal afetleri önceden tespit etmek mümkün mü, değil mi? İşte ezber bozan yeni gelişme... Depremlerin ne zaman geleceği henüz tahmin edilemiyor ancak depremlerle birlikte oluşan tsunamilerin ne zaman, nereye ve ne kadar şiddetle vuracağını tahmin edebilen bir prototip yapıldı.  NASA'dan bir araştırma ekibininin tasarladığı prototiple, NASA'nın küresel GPS verileri toplanıyor ve...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...