Beynimiz zamanda yolculuk yapabilir mi?

Beynimiz zamanda yolculuk yapabilir mi?

Bilim adamlarına göre zamanda yolculuk yapabilmemiz için ihtiyacımız olan tek şey var…

Toronto Üniversitesi’nden Endel Tulving’in PhysOrg’a yaptığı açıklamaya göre, insan beyninin zamanda yolculuk yapma yetisi bulunuyor. Beynin bu yeteneği çoğu zaman “kronotezya” adını alsa da aslında “zihinsel zamanda yolculuk” anlamına geliyor.

Tulving’e göre bu tür zamanda yolculuğun iki işlemi bulunuyor; “İlk önce böyle bir yolculukta, ne olduğu, oyuncuların kim olduğu ve olayın nerede gerçekleştiği düşünülüyor. Bir film izlemeye yakın bir olay. Daha sonra ise bu olayın zamanın neresinde gerçekleştiği düşünülüyor; geçmiş, şu an ya da gelecek.”

Tulving bu olayın gerçek olabileceğine dair ipuçları bulduğunu şu sözleriyle anlatıyor; “Beynin bazı bölümleri, geçmişi ya da geleceği resmederken, şu anı resmettiklerinden daha fazla çalışıyor.”

Tulving ayrıca bazı uygulamalara geçmeden önce bilinen, hatırlanan ve hissedilen zamanla ilgili daha çok bilgi sahibi olmaları gerektiğini söylüyor; “Bir olay yaşadığınızda yalnızca orada olduğunuzu ve olayın olduğunu değil, aynı zamanda olayın “dün” gerçekleştiğinin de farkında oluyorsunuz. Yani araştırmamızda kendimize sorduğumuz soru, nasıl oluyor da bu olayın, şimdiki zamanın dışında olduğunu beynimiz algılıyor?”

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/15929d1316092350-20101226105121_time_travel.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/15929d1316092350-20101226105121_time_travel-150x150.jpgFatih ELTUNBilimBeynimiz zamanda yolculuk yapabilir mi? Bilim adamlarına göre zamanda yolculuk yapabilmemiz için ihtiyacımız olan tek şey var... Toronto Üniversitesi'nden Endel Tulving'in PhysOrg'a yaptığı açıklamaya göre, insan beyninin zamanda yolculuk yapma yetisi bulunuyor. Beynin bu yeteneği çoğu zaman 'kronotezya' adını alsa da aslında 'zihinsel zamanda yolculuk' anlamına geliyor. Tulving'e göre bu tür zamanda...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...