Geçen gün limon sıkacaktım ki ablam ”dur! onun küçük bir aleti var ” dedi ve elime küçük plastik bir aparat verdi. Tırtıklı uzun bir alet.  ”Bu ne işe yarıyor” dedim, limonun ucunu kesti ve o aleti vida gibi limonun içine soktu ve limonun suyu diret o aletin içine doldu. İlk kez görmüştüm hem çok şaşırdım hemde güldüm ve ”basit icat dedikleri bu olsa gerek” dedim.

İnternette bir çok basit fakat kullanışlı icatları görmüşsünüzdür. Ben bu basit icatları gördükçe hep şunu demişimdir ”bu benim aklıma niye gelmedi?”. Kim bilir kaç kişi böyle basit icatlar sayesinde  dünyanın parasını kazanmışlardır. Aslında, bunları bende düşünebilirdim, bunu ben de icat edebilirdim dediğim onlarca küçük icat var ama çok basit bile olsa bir şeyi icat etmek için farklı bir düşünce sistemine sahip olmak gerektiğinin farkındayım.

İnternette dolaşırken gördüğüm basit ama kullanışlı bazı icatları sizin için bir araya getirdim. Sizi de benim gibi şaşıracak ve ” hiç bu yönden bakmamıştım” diyeceğiniz icatları görmek ister misiniz?

İşte size basit ama çok kullanışlı icatlar…

1-  Ayna Olabilen Ütü Masası

Neredeyse bütün kadınlar ütü yapmaktan nefret eder ve ütü bittiğinde o ütü masasını nereye tıkacağını şaşırır. Peki kadınların en sevdiği hoşlandığı şey nedir? Yeni ütülenmiş o harika elbiseyle aynanın karşısında kendisine bakmak.  İşte bunu bilen bir düşünür bu iki fikri bir araya getirmiş. Ayna olabilen ütü masası karşınızda.

Basit icatlar

2- Çevirme Kolu Olan Bank

Yağmur yağdıktan sonra ıslanan bankları görmüşsünüzdür. Oturmak istersiniz oturamazsınız. İnsanların bu sıkıntısını gören bir düşünür banka çevirme kolu eklemiş. Bu kol sayesinde bankın ıslak tarafı aşağı kuru tarafı yukarı geliyor ve rahatlıkla oturabiliyorsunuz.

Basit icatlar. 1

3- Bulmacalı Hediye Kağıdı

Bu icat bana gerçekten ilginç geldi ve acaba kim düşündü diye merak ettim. Arkadaşınıza ve sevdiğiniz birine hediye aldınız ve ambalaj kağıdının üzerinde bulmaca var. Üstelik bu bulmacada bulması gereken kelimeler ona özel. Birine özel bir mesaj vermek için harika bir buluş.

Basit icatlar 2

4- Diş Macunu Sıkıcı

Hani her evde tartışması vardır ”bu diş macununu kim ortasından sıktı?”  Birde diş macunu bitmeye yakınsa sıkarsınız sıkarsınız kalanı içinden çıkmaz.  Evde yaşanan bu probleme karşı bir düşünür işte bu gördüğünüz diş macunu sıkıcıyı icat etmiş. Bu icat sayesinde hem diş macununu ortadan sıkma problemi ortadan kalkıyor hemde  diş macununu son damlasına kadar kullanabiliyorsunuz.

Basit icatlar 3

5- Ayna Silecek

Kesin bir yerde biri beni duydu ve bunu icat etti. Her banyo sonrası buhar içinde kalmış banyo aynasını arabalardaki düzenek göz önüne alınarak silecek bir buluş.  Çok basit ama bence çok akıllıca.

Basit icatlar 4 Basit icatlar 5

 

5- Narenciye Spreyi

İşte yazımın başında size anlattığım limon sıkacağının bir benzeri. Sizce de çok  güzel ve akıllıca değil mi? Ben bayıldım ve hayran kaldım bulana helal olsun ne diyelim.

Basit icatlar 6

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/07/Basit-icatlar-6.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/07/Basit-icatlar-6-150x150.jpgEbru ELTUNBilimBasit Buluşlar,Basit İcatlarGeçen gün limon sıkacaktım ki ablam ''dur! onun küçük bir aleti var '' dedi ve elime küçük plastik bir aparat verdi. Tırtıklı uzun bir alet.  ''Bu ne işe yarıyor'' dedim, limonun ucunu kesti ve o aleti vida gibi limonun içine soktu ve limonun suyu diret o aletin içine doldu....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...