Sutopu Oyunu (Savunma Stratejileri )

2010-05-06 16:02 ARWEN
Savunma konumlarında oyuncular topu geri almaya, skora giden topları bloke etmeye veya savuşturmaya,top çalmaya çalışırlar veya rakibin skora gidebilecek hızlı ataklarını kesmek için taktik fauller yaparlar.Savunma genelde hücum oyuncuları ile kale arasında konumlanır.
  • Fauller

Eğer atak yapan takım oyuncusu kale önlerine doğru hareketlenmişse savunma oyuncuları onun topunu çalmaya, pas ve şut atmasına engel olmaya çalışırlar veya taktik fauller yaparlar ki oyun yine sete dönsün. Diğer yandan savunmaya tam yerleşemeyen sınırdaki oyuncular da savunma pozisyonlarındaki yerlerini alabilmek için atak geliştiren oyunculara karşı taktik fauller yapar. Bu durumlarda hakem, atak takım lehine avantaj kurallarını da uygulayarak faulleri görmezden de gelebilir.
1. Ufak ve taktik fauller Rakibin ataklarına karşı, genelde yapılan, omuz, bacak ve ayakların işlevsiz hale getirilmesine yönenilik eylemlerdir. En çok yapılan da rakibin elindeki topu çalmaya yönelik eylemlerde rakibin omuzuna bastırmaktır. Atak yapanın buna yanıtı rakibi iterek uzaklaştırıp, pas vermek veya şut atmak olabilir. O veya bu, hakem hangi eylemi faul olarak değerlendirirse, kısa bir düdük ve faul tipi ile yapanı işeretle diğer eliyle de topun oyuna sokulma yönünü gösterir. Zamanın da değerlendirilmesi açısından, faul atışı, gecikmeksizin yapılmalıdır. Bu atış başka birinin uyarısı veya iyi bir gözlemle doğrudan kaleye şut olarak da değerlendirilebilir.
Savunma sırasında aynı oyuncuya devamlı faul 20 saniye cezasına neden olabilir. Bunun için savunma oyuncuları en fazla iki taktik faulden sonra yerlerini sırasıyla diğer takım arkadaşlarına bırakabilir ama hakimin bu durumu kötü niyetle cezalandırma olasılığı da vardır.
2. Ağır fauller Savunma oyuncusunun rakibini avantajlı durumunu tutarak, çekerek ve batırarak bozması durumunda 20 saniye cezası verilir. Ceza alan oyuncu oyun alanını terk etmezse veya aynı oyuncu maç boyunca 3 defa 20 saniye cezası alırsa değişmeli olarak oyunu terk etmesi, yerine yedeğinin geçmesi gerekir.
3. Kural dışı fauller "Brütal hareketler" Defans oyuncusunun, 5 metre alanı içerisinde brütal harekette, tekme, yumruk, dirsek atması halinde yapan oyuncunun takımı aleyhine penaltı atışı kararı verilir. Hatalı oyuncu değişmeli olarak oyundan atılır ve yedeği 4 dakika sonra oyuna girer.

4. Sportmenlik dışı hareketler Rakip oyuncuya, kötü davranışlarda bulunmak, kasıtlı biçimde ağır, ısrarlı şekilde faüllü oynamak, kararları reddetmek, hakem ve diğer görevlilere saygısızca davranmak, kurallara ve oyun ruhuna aykırı davranışlarda bulunmak, kasıtlı olarak oyunu sabote etmek gibi davranışlarda bulunan oyuncu, oyundan değişmeli atılır ve yerine yedeği girer.
Topla oynama becerileri

Pas atmak veya şut atmak için oyuncu topu göndereceği yere doğru yönlenmeli, büyük bir titizlikle beden momentini de kullanarak topu fırlatmalıdır.

  • Pas atma

Sutopunda kuru pas ve yaş pas olmak üzere iki türlü pas tekniği vardır. Kuru paslar topu yakalayacak oyuncunun sağ veya sol becerikli elinin topu kolaylıkla yakalamasını sağlayacak paslardır. Islak paslar ise oyuncunun takım arkadaşının tam önüne, onun topa kolaylıkla hakim olabileceği alana atılan paslardır.

  • Şut atma

Suyun dışından atılan 3 temel şut atma tekniği vardır.

  1. Kaleye doğru, 50~90 km/h hızla atılabilen güçlü şutlar
  2. Savunma oyuncularını ve özellikle kaleciyi şaşırtan, kaleye yönelmesi hesaplanacak şekilde suda sektirilerek ve/veya suda kaydırılarak atılan şutlar.
  3. Topu yakalamk için yükselen kalecinin güçten düşüp tekrar suya düşeceği anı hesaplayıp, belli bir menzil ve açı da gözeterek atılan aşırtma şutlar(Şandel)


İlgili Diğer Konular

2013-05-05 16:15 Misafir
4 sut vardır 4.de mevlana(ters sut) bunları genllikle ileri çakılı yapar
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim