Bir Anıdaki Ses Olaylarının Bulunup İncelenmesi

2010-04-10 14:26 ewrem13
ya dil anlatım hocası ödev verdi arkadaşlar öncelikle güzel bir anı ve o anıya ait ses olaylarının incelenmesi gerekiyor lütfen güzel bir ödev ?

İlgili Diğer Konular


2012-12-08 11:28 Misafir
Alıntı
ewrem13 Nickli Üyeden Alıntı »

ya dil anlatım hocası ödev verdi arkadaşlar öncelikle güzel bir anı ve o anıya ait ses olaylarının incelenmesi gerekiyor lütfen güzel bir ödev ?

Sen doğmana bak güzel gün
Gözümü alan aydınlık
Dağlar seninle heybetli
Ovalar seninle sonsuz.

Şükür sayabildiğime
Şehrimin bacalarını
Duası anacığımın
Her bacada duman gerek.

Bir neşedir ağaçlarda
Yaprak yaprak ışıldayan
Uçan kuşa güle güle
Gönlüm kanatlarındadır.

Artık ayırd ediyorum
Fabrikayı mezardan
Meydan şimdi meydan oldu
Yollar şimdi yola benzer.

Kulak ver ne musikidir
Her doğan günle beraber
Şehirden gelen uğultu
Dinlemeye doyamadığım.

Dilerim ulu Tanrı'dan
Bu mübarek sabah vakti
Okula giden çocuğa
Zihin açıklığı versin.

İşçisine memuruna
Cümlesine cesaret sabır
Açılan pencerelere
Kalkan kepeneklere selam.
Sen doğmana bak güzel gün

Gözümü alan aydınlık
Trenler seninle gider
Vapurlar seninle gelir
Senden her beklediğimiz.

birinci dörtlükte,birinci mısrada doğmana sözcüğünde sözcük kökü doğ mak doğmaktan doğum sözcüğü türemiştir.doğmana sözcüğünde ğ-m sesleri arasındaki" u"ünlüsü sözcük ek aldığında düşmüştür.

ikinci dörtlükte,birinci mısrada şükür sözcüğünde k-r ünsüzleri arasında "ü" ünlü türemesi vardır.kelime arapca bır kelımedır. sözcüğün kökü şükr‘ dür.

sayabildiğime sözcüğü sayabilmek'tir. dık-dik sıfat eki bu sözcüğe ek olarak geldıgınde ‘k' ünsüzü ‘ğ'ünsüzüne dönüşmüştür.

Şehrimin: sözcüğünün kökü şehir sözcüğüdür. fakat sözcük ek aldığında ,h-r sesleri arasındaki ‘i'ünlüsü düşmüştür.
Gönlüm:üçüncü dörtlükteki,dördüncü mısradaki gönlüm sözcüğünün kökü gönül‘dür.sözcük ek aldığında n-l sesleri arasındaki ‘ü' ünlüsü düşmüştür.
ayırd ediyorum: bu sözcüklerden ediyorum sözcüğü ünlü ile başlamıştır.bırıncı kelımede unsuz ıle bıttıgınden ulama olmuştur .bırıncı sözcugun kökü ayırt‘tır.ıkıncı cumle ıle ulama oldugundan "t "sesı yumusayarak "d" sesine dönüşmüştür.

günle: bu sözcük gün ve ile edatının birleşmesiyle oluşmuştur.bu ıkı sözcük birleşirken ile edatındaki ‘‘i" sesi düşmüştür.
vakti:5. dörtlükteki bu sözcüğün kökü vakt‘tır. Arapça bir kelime olup, bir zaman bildirir.sözcük ek aldığında k ve t sesleri arasında ‘‘i " ünlüsü türemiştir.
giden: bu sözcük ek aldığında t sesi d sesine degişmiştir.kelimenin kökü git‘tir.
çocuğa: bu sözcüğün kökü,çocuk‘tur. fakat sözcük ek aldığında kelıme sonundakı "k" sesı yumuşak "ğ"ye dönüşmüştür.
Zihin:bu sözcük arapça bir kelimedir.sözcük kökü zihn"dir.fakat kelime türkçeye uyduruldugundan h ve n sesleri arasında ‘‘i" sesi türemiştir.
kepeneklere :bu sözcüğün kökü kepenk'tir.fakat şair sözcüğü yazarken türkçeye uydurarak kepenek şeklinde yazmıştır.amacı şu olabilir,sözcüğe başka anlam yüklemek içindir.
sabır:bu sözcük arapçadir. sözcük kökü sabr ‘dır fakat unlu uyumuna uydurularak b ve r sesleri arasında ‘‘ı "sesi türemiştir.ayrıca sözcük ek aldığında da bu sesler arasında ‘‘ı" unlusu türer.
ayrıca şirde dık-dik sıfat eki kullanılmıştır.bu sıfat ekı ustune ek geldiğinde k sesi yumusak ğ sesine dönüşerek dıftong olur.yanı yumuşak ğ sesi yarım okunur söylenırken.
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim