Bilgisayar Masa Üstü Ekranı Ortamı

2009-09-28 19:51 Cedric
Bilgisayarın ilk açılışında görüntülenen Başlat çubuğu, Bilgisayarım, Belgelerim, Geri Dönüşüm Kutusu gibi simgeler ile yüklü programlara ait kısa yolların bulunduğu başlangıç ekran görüntüsüne masa üstü adı verilir. Windows XP yüklü olan bir bilgisayar ilk açıldığı zaman ekranda Şekil 2.4'dekine benzer masa üstü görüntülenecektir.Masa üstü ekranında fareye ait ok şeklinde ( 100% ) bir göstergeç bulunmaktadır. Fare hareket ettirildiğinde bu göstergecin de hareket ettiği görülür.
Göstergecin herhangi bir komut veya simge üzerine getirilerek farenin tuşlarına basılma işlemine tıklama denir.Görev çubuğunda eğer kullanıcı tarafından işaretlenmişse o andaki saati, birden fazla pencere açık ise açık olan pencerelerin isimlerini, görev çubuğu özelliklerinden Hızlı Başlatı Göster seçeneği ile kısa yollan, kullanılan simgeleri ve Başlat düğmesini görecektir.Kısa yollar, bir programı, belgeyi veya klasörü temsil eden ve altında tanımları olan resimlerle gösterilen simgelerdir.

  • Başlat Düğmesi: Başlat düğmesi görev çubuğunda yer alır. Kullanıcı görev çubuğundaki Başlat düğmesine tıklarsa Şekil 2.6'daki menü açılacaktır. Windows XP işletim sisteminde kullanıcı, Görev Çubuğu özelliklerinden Başlat menusunun klasik olarak görüntülenmesini arzularsa, bu menünün görüntüsü Windows 95/98 deki gibi olacaktır.Kullanıcı açılan Başlat menüsünden yapacağı iş doğrultusunda seçimini yapar. Başlat menüsünde kullanıcıya sunulan program komut satırlarının sayısı, bu menüdeki simgelerin büyük veya küçük simgeler şeklinde olması kullanıcı tarafından Görev Çubuğu özelliklerinden değiştirilebilir.
  • Tüm Programlar: Başlat menusunun en önemli seçeneklerinden biri Tüm Programlar alt menusudur (Şekil 2.7). Göstergeç, Tüm Programlar üzerine getirildiği zaman kullanıcı açılan menü listesinden istediği programa kolayca ulaşıp çalıştırabilir.
-Bilgi ve İletişim Teknolojisi Ders Kitabı-

İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim