Akvaryum Yapımı

2009-08-13 14:41 *su*
50 x 25 x 35 Akvaryum Yapımı

Malzemelerin temin edilebileceği yerler : Camcılar , Boyacı Dükkanları (Silikon için) , Hobi Malzelemeleri satan dükkanlar (Boncuk , ahşap boyama vb. satan yerler)

Kullanılan malzemeler :
1-)50 cm. x 35 cm. 2 tane cam (4mm lik)
2-)25 cm. x 35 cm. 2 tane cam (4mm lik)
3-)50 cm. x 25 cm. 1 tane cam (4 veya 6 mmlik taban olacağı için daha sağlam olmasını isteyebilirsiniz)
4-)Silikon

Kapak için;
1-)Akvaryumun ölçüsünde 2 parça kontraplak tahta
2-)Kıl Testeresi
3-)Ahşap tutkalı

Kenarlar ve kapağın kaplanması için ;
1-)1 metrelik mobilya kaplamak için muşambacılarda satılan kaplamalardan (arkası kendinden yapışkanlı) (büyük ev ve yapı malzemeleri satan yerlerde bulmak mümkün)
2-)50 cm'lik yer kaplaması için satılan parke desenli kaplamalardan (arkası pamuklu oluyor) (yapı ve ev malzemeleri satan yerlerde bulmak mümkün)

Kullanılan aletler :
1-)Silikon tabancası
2-)Bıçak
3-)Tiner (Silikon bulasırsa temizlemek için)
4-)Kıl testere ucu 1 mm

Projenin yapım aşamaları :

Öncelikle camları 90 derecelik bir duvara veya bir köşeye dayıyoruz. Aralarına silikon sürüp 10 dakika tutarak bekliyoruz sonra diğer kısımlara aynı şekilde uyguluyoruz. Akvaryumu tamamen yapıştırınca köşelerine tekrar silikon geçiyoruz parmağımızın yardımı ile köşelere iyice yediriyoruz. Akvaryumun tamamen kuruması için 12 saat bekliyoruz. Akvaryumun kurudugundan emin olduktan sonra içine dolana kadar çeşme suyu ekliyoruz onun üstünede 6 -7 avuç kaya tuzu ve genel dezenfektan damlatıyoruz (akvaryum silikonunda buna gerek yokmuş ama işi garantiye almak için yaptım) Bu şekilde 12 saat bekletiyoruz. Dezenfekteyi de tamamladıktan sonra sıra geliyor dış köşeleri kaplamaya. Bunun için de muşambacıdan aldığımız kaplamayı istediğimiz ebatta kesip yapıstırıyoruz.

Kapak için:
Kontraplakları istediğimiz şekilde kesip tutkal ile yapıstırıyoruz ve kuruması için 30 dk ila 1 saat arası bekliyoruz.. Sonra üstüne kaplamamızı yapıstırıyoruz. İçine ışık tesisatımızı kurduktan sonra hiç bir engel kalmıyor


İlgili Diğer Konular

2010-05-14 23:31 Kayıtsız Üye
evet yaptım bu benim ilk deneyimim ama içine su bile koydum 120*50*50 cm lik bi akvaryum yaptimmmmmmmmmm süper bişey yaa kendin yapınca ama bi sorun var akvaryum silikonu yerine normal silikon kullandim çünkü bulamadım ama içine tuz koyarsam bi kac gün beklerse slikon etkisinin gececeğini söylediler bu doğru mu
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim