Nöroblastom (Neuroblastoma) Hastalarına Yeni Bağışıkllık Tedavisi

2009-05-16 11:29 HÜZÜNKAR
Çocuklarda görülen otonom sinir sistemi tümörü veya böbreküstü bezinin medulla bölümünde ortaya çıkan bir tümör olarak da bilinen ve ölümle sonuçlanabilen kanser hastalıkları arasında yer alan neuroblastoma hastaları için yeni geliştirilen bağışıklık tedavisiyle ilgili bir araştırma da ASCO toplantısında sunulan raporlar arasında yer aldı.
Vücudun bağışıklık sistemi proteini (monoklonal antikor) güçlendirerek tümörün bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesine yardımcı olan yeni tedavi bu kanserin tedavisinde yıllardır kullanılmakta olan benzeri bir sistemin biraz değiştirilmesiyle uygulanıyor.
Söz konusu rapora göre 2 yıl süreyle önceki sistemin uygulandığı çocuklarda tümörün tekrar oluşmasının veya ölümle sonuçlanmasının engellenmesi oranı yüzde 46 oranında gerçekleşirken yeni sistemde bu oran yüzde 66'ya kadar yükseldi.
Çocuk hastalarda 2 yıldan fazla yaşama oranının önceki uygulamada yüzde 75 yeni uygulamada ise yüzde 86 olduğunu da ifade eden araştırmacılar bunun "neuroblastoma konusunda büyük bir atılım olduğu kanser olan çocuklara yönelik tedavi sürecine yeni bir standart getirdiği" düşüncesini dile getiriyor.
Yeni sistemin 226 neuroblastoma hastası çocuk üzerinde uygulandığını bulguların da bu uygulamalar sonucu elde edildiğini belirten araştırmacılar sistemin Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacıları tarafından deneme uygulanmasına başlandığını kaydetti.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim