Nöroblastom Nedir? - Nöroblastom Hakkında Bilgi

2009-05-16 11:25 HÜZÜNKAR
Nöroblastom (ya da nöroblastoma), sinir hücrelerinden çıkan tümördür.

Genellikle bir yaş altı bebeklerde görülen bu ur (tümör), çocuk yaşlarda görülen kanser türlerinin yaklaşık % 10'luk bir kısmını oluşturur.

Primitif (primordial) nöral krest hücrelerinden kaynaklanan nörblastomun, biyolojik davranışında değişkenlik sunması nedeniyle, agresif bir yol izlemesinden dolayı prognoz (hastalığın sonucu, geleceği hakkında tahmini yaklaşım) sağaltımı (tedavisi) sorunlu olabilmektedir.
Etyoloji

Nöroblastom'un etyolojisi bilinmemektedir. Yakın zamana kadar etyolojide rolü gösterilen çevresel bir faktör (prenatal ya da postnatal karşılaşılan ilaç, kimyasal madde, hamilelikte ilaç kullanımı, vürus ya da radyasyon) tanımlanmış değildir.

Genetik

Nöroblastomlu hastaların bazılarında hastalığın gelişiminde yatkınlık olduğu gözlemlenir

Klinik Bulgular
Nöroblastom, sinir sisteminde herhangi bir yerde geliştiği için, urun yeri de büyük değişkenlik gösterir. Primer (öncü) ur (tümör), % 65 sıklıkta karın bölgesinde rastlanır. % 1 oranında yeri saptanamayabilir. Nöroblastomun yayılımı, lenfatik ve hematojen yolla olur. metastatik gelişimi nedeniyle yaygın kemik ve kemik iliği kaynaklı kemik ağrıları, kansızlık (anemi), kanama, çeşitli enfeksiyonlar görülebilir. Yayılıma (metastaz) bağlı olarak, ateş, solunum yetmezliği, letarji, kilo kaybı gibi bulgular ortaya çıkabilir. Nöroblastomda yaygın olarak periorbital infiltrasyona bağlı "rakun gözü" görünümü ile karşılaşılması olasıdır.

Evreleme

Uluslararası nöroblastom evreleme sistemi (INSS)

  • Evre 1: Tümör köken aldıüğı organa sınırlı, makroskopik tam rezeksiyon. Mikroskopik tümör artığı olabilir/olmayabilir. İpsi ve kontrlateral lenf nodu tutulumu yok.
  • Evre 2a: Ünilateral tm, tam olmayan makroskopik rezeksiyon. İpsi ve kontrlateral lenf nodu tutulumu yok.
  • Evre 2b: Ünilateral tm, makroskopik tam veya tam olmayan rezeksiyon İpsilateral bölgesel lenf nodu tutulumu var, kontrlateral lenf nodu tutulumu yok
  • Evre 3: Orta hattı aflan tm ± regional lenf nodu tutulumu Unilateral tm. + kontrlateral lenf nodu tutulumu var, Orta hat tm + bilateral lenf nodu tutulumu
  • Evre 4: Yaygın hastalık, uzak metastazlar (uzak lenf nodu, kemik iliği, kemik, karaciğer ve/veya di¤er organlar).
  • Evre 4s: Evre 1 ve 2 gibi lokalize primer tm. Yaş <365 gün. Sadece karaciğer, cilt ve/veya kemik iliği yayılımı (ur hücreleri <%10 olmalı) var.

Tedavi

Nöroblastom sağaltımı (tedavisi), cerrahi ve kemoterapik yollarla yapılmakta, evrelere göre sonuç değişmektedir.

Kaynak

Dr. Serap Aksoylar nöroblastom çalışması

  • Türk Pediatrik Onkoloji Grubu


Hayatta kimse için ağlamaya değmez

Ağlamaya değenler zaten ağlatmaz
Birgün ağlaman gerekirse başını dik tut ki
Gözyaşların seni ağlatan kişi kadar alçalmasın


İlgili Diğer Konular

2011-03-02 10:30 erol sarıaydın
bu hastalık hakkında bilgi ve tedavisi varmı benim çocuğum 5 aylık şu anda tedaviye başlandı gibi yani tedavi edilirmi düzelirmi
2011-08-13 23:57 Misafir
ben kurtuldum ve şu an sapasğlamım içiniz ferah olsun
2011-10-04 13:33 Misafir
Alıntı
Misafir Nickli Üyeden Alıntı »

ben kurtuldum ve şu an sapasğlamım içiniz ferah olsun

MERABA kac yasindasiniz ne zaman cikti sizde bu hastalik ve ne kadar zaman icerisinde ve nasil kurtuldunuz benimde 4 yasindaki yegenimde cikti karin bolgesinde cok korkuyoruz kemoterapiye basladi bildiklerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim