Yeni Doğan Bebekler Hakkında

2009-03-07 18:40 ARWEN
YENİ DOĞAN ÇOCUK NE GÖRÜR?
2 haftalık yeni doğan eşyayı 45-90 derecelik açıda ve kısa sürede izleyebilir.Hedefi gördükten sonra yeni bir izleme için gözlerini başka bir yöne çevirir.Yeni doğan yavaş hareket eden bir hedefi izleyebilse bile düzgün takip 2. aydan sonra gelişir.Yaklaşık 3. haftadan itibaren, annesi beslerken veya onunla konuşurken, gittikçe artan bir dikkatle,uyanıklaşan bir yüz ifadesiyle annesinin yüzünü inceler ve seyreder.2 aydan sonrada annesinin yüzünü diğer yüzlerden ayırt edebilir.

ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR?
*Gülümseyin.Gülümsemeniz sevginizi,kabulü,mutluluğunuzu ve memnuniyetinizi ifade etmenin en iyi yoludur.
*Onunla göz kontağı kurun.Bu bebeğe güven verecektir.Verdiği sinyal ve çıkardığı seslerin tümüne karşılık verin.
*15-25 cm.uzaklığa kadar net bir şekilde görebileceği için, yüzünüzü, renkleri, hareket halindeki parmaklarınızı bu mesafeye getirerek ona yaklaştırın.

YENİ DOGAN ÇOCUK NEYİ DUYAR
Gebeliğin 6-7. ayından itibaren fetus anne karnında yüksek seslere kol ve bacaklarıyla tepki verebilir.Araştırmalar, 1 haftalık yeni doğanın anne sesini diğer seslerden ayırabildiğini ve diğer seslere tercih ettiğini ortaya koymuştur.Fakat baba sesini diğer erkek seslerinden ayıramaz.Rahimdeyken anne sesine alışmış olması bunun nedenlerinden biri olarak düşünülebilir.

ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR?
*Onunla şarkı mırıldanır gibi konuşun ve ninni söyleyin.Bu onun ritim duygusunu geliştirecektir.
*Onun tüm tepkilerine karşılık vererek iki yönlü sohbete girişin.Bu,onu konuşmaya cesaretlendirecektir.
*Olumlu olmaya ve açık ifadeler kullanmaya özen gösterin.Bebekler sevgi,onay,sevecenlik ve neşe belirten seslere karşı duyarlıdırlar.Bunun yanı sıra yüksek ve alçak tondaki sesleri algılayabilirler.
*Yeni doğanın kulağının çok yakınında çıngırak yada zil sallayın veya el çırpın.Bebeğin tepkisini, sesin geldiği yöne bakmaya çalışmasını izleyin.
*Yeni doğanın oyuncağının (çıngırağı)sapını avucunun içine yerleştirin ve parmaklarıyla kavramasını sağlayın.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim