Halıcılık Mesleği ve Özellikleri

2008-10-21 14:11 isyanlı sükut
Halıcılık Programın Amacı : Halıcılık programı, halı desenleri, halı ipi boyamacılığı ve halı eksperliği alanında çalışacak ara insan gücü yetiştirir.
Halıcılık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Halıcılık programında temel sanat eğitimi, halıcılık tarihi, halıcılık teknolojisi, malzeme, boyama, desen araştırma, yöresel Türk halıları, sanat tarihi, sosyoloji, psikoloji, işletme ve maliyet hesapları gibi program için gerekli dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır. Öğrenciler staj yapmak zorundadırlar.


Halıcılık için Gereken Nitelikler : Bu programa girmek isteyen öğrenciler kimya, sanat tarihi, sosyoloji ve resim konularına ilgili, renk algısı güçlü kimseler olmalıdırlar.
Halıcılık Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

FIRAT KEMALİYE HACI ALİ AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES YOZGAT MESLEK YÜKSEKOKULU
NİĞDE BOR HALİL-ZÖHRE ATAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
ONSEKİZ MART AYVACIK MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL ISPARTA MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK KARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
MUĞLA MİLAS MESLEK YÜKSEKOKULU


Halıcılık Programı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mezunlara "Halıcılık Teknikeri" ünvanı verilir. Halıcılık Teknikeri, dokunacak halıların ipliğinin, yününün ve deseninin belirlenmesi, dokuma işlemlerinin yürütülmesi ve ürünün pazarlanması ile ilgili işlemleri yürütür; halıcılık konusunda danışmanlık yapar.

Halıcılık Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Halıcılık teknikerleri, özel dokuma fabrikalarında ve özel işletmelerde çalışırlar veya kendi iş erlerini açabilirler. Yetenekli ve iyi yetişmiş halıcılık teknikerleri kolaylıkla iş bulabilirler.ARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim