Midasın Eşek Kulakları

2008-10-12 23:32 aso2
Midasın Eşek Kulakları


Efsaneye göre Marsyas adındaki bir Satiros, (keçi ayaklı, sivri kulaklı yarı insan yarı hayvan yaratıklar) bir gün kırlarda dolaşırken Athena'nın icat ettiği ancak çalarken yüzü çirkinleştiğinden fırlatıp attığı flütü buldu. Bir tanrıçanın eseri olduğu için çok güzel sesler çıkaran flütü çalmaya başladı ve bir süre sonra marifetin kendisinde olduğuna inanmaya başlayarak kendini Apollon'a rakip görmeye başladı.
Bunun üzerine Apollon, kazananın kaybedene istediğini yapabilmesi şartıyla Marsyas ile bir yarış yapmaya karar verdi. Apollon'un arkadaşları olan Musalar ve Phrygia (Fyrigia) kralı Midas yarışmada hakem oldular.
Apollon, gitarı ile çok güzel şarkılar çalarak ortalığı inletti. Marsyas da flütü ile ondan geri kalmayarak çok güzel şarkılar çaldı. Hakemler tereddüt ediyorlardı. Bunun üzerine Apollon lirini eline aldı. O kadar güzel, o kadar hoş şarkılar çaldı ki dağlar taşlar heyecandan titrediler.
Marsyas, Apollon gibi çalamayacağını itiraf etmek zorunda kaldı. Apollon, anlaşma gereği Marsyas'ı ölümle cezalandırdı. Yarışma sırasında Marsyas'ın tarafını tutarak onun daha iyi çaldığını iddia eden Midas'a da ceza verdi. Onun kulaklarının iyi işitmediğini söyleyerek insanlara özgü kulakları ona uygun görmedi ve Midas'ın kulaklarını uzatarak eşek kulaklarına çevirdi.
Midas kulaklarından öyle utanıyordu ki sürekli başında bir kalpakla dolaşmaya başladı. Fakat berberi saçlarını keserken kulaklarını farketmişti. Midas, hiç kimseye anlatmama şartıyla berberine yaşamını bağışladı. Fakat berber, bu sırrı içinde saklamakta çok zorlandı. Birilerine söylemezse patlayacağını düşünüyordu. Diğer yandan söylediği taktirde Kral'ın kendisini öldürmesinden korkuyordu.

Sonunda bir gün daha fazla dayanamayarak ıssız bir yerde bir çukur açtı ve oraya eğilerek yavaşça "Haberiniz var mı, Kral Midas eşek kulaklıdır" diye fısıldadı. Bunu söyleyince üzerinden büyük bir yük kalkmış gibi oldu ve rahatladı. Fakat kazdığı çukurun yanındaki kamışları hesaba katmamıştı. Kamışlar rüzgarla sallandıkları zaman "Midas'ın kulakları eşek kulakları, Midas'ın kulakları eşek kulakları" diye sırrı her tarafa yaydılar.

İlgili Diğer Konular

2008-10-13 22:12 _zuhal_
Yillar önce tiyatrosunu izlemistim.Tesekkür ederim.
2010-12-14 16:32 tatlı cadı
öyle kulağım olsa intihar ederim o ne lannnn
2011-02-22 21:58 joe
Tiyatro oyununda EŞŞEK KOROSU diye bişi var .Kulaklar onun yanında hiç birşey.
2011-12-05 22:05 Misafir
eşşek kulaklı çıplak adam :)
2011-12-17 15:32 Misafir
ilginç o.0
2012-01-01 00:37 Misafir
ve daha sonra berber, kral midas tarafından idam edilir...
2012-02-12 14:18 Misafir
çok garip bi, olay
2012-05-14 16:53 melike arayan
bence eşek kulaklı kral midas 'la dalga geçmeyin çünkü o bir milyon(büyük sayıdaki milyon) kişi öldürmüş dalga geçerseniz rüyanıza girip sizi boğar :) ve gerçektende olabilir .. genede dalgageçmek kötü ve günah birdavranıştır.
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim