Ege Kuzu Kapama Tarifi

2008-08-11 00:21 abece
Daha çok Ege ve İç Ege yörelerinde,en fazla 1 yaşındaki kuzunun ön kol etinden yapılan bir kebap çeşididir.

Diğer kebaplardan ayrılan özelliği tencere usulü pişirilmesidir. Geleneksel pişirme usulünde bazı yörelerde kalaylanmış aliminyum tencerede pişirilen etlerin yapışmaması için kullanılan yayvan kabın dibine asma çubukları döşenir.
Yapılışı:kuşbaşı doğranan kuzu ön kol etleri,kullanılan etin %1'i oranında kırmızı biber,karabiber,kimyon ve zeytinyağı ile marine edilerek soğutucu dolapta bir gün dinlenmeye bırakılır.
Marine edilen ana malzemenin,yani etin %25 oranında arpacık soğanı ile karıştırılarak dairesel yayvan kaba boşaltılır.Kabın kenarlarında eşit mesafeli boşluk kalacak şekilde yemeklik malzeme kabın ortasında toplanır ve malzemenin üstü başka bir kapla kapatılır, üstüne de hafif bir ağırlık konur.yemek "kapama" adını bu özelliğinden dolayı alır.Pişirilecek karışımın 1 kg için bir çay bardağı su kullanılır.Karışım çok hafif ateşte uzun süreli pişirilerek,bu suyun buharıyla kıvam kazanır. Pişirme sonunda elde edilen tat sac kavurmanın karamel tadını,tandırın da dolgun lezzetini alır.
Servis,süzme yoğurt,pilav ve ege yeşilliklerinin yanında tandır ekmeği ya da beyaz karafırın ekmeği ile yapılır.İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim