Altın Adam Ramazan Şahin

2008-04-04 13:27 ARWEN
Finlandiya'nın Tampere kentinde, 4 sıklette yapılan serbest stil müsabakalarıyla başlayan Avrupa Güreş Şampiyonası'nın ilk gününde, Türk Milli Takımı'ndan Ramazan Şahin altın, Sezar Akgül de bronz madalya kazandı.
66 kiloda mücadele eden Ramazan Şahin, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra, sabah seansında yaptığı 2. tur müsabakasında İsrailli Yuri Poliack'ı, 3-0 ve 6-0'lık periyot skorlarıyla 2-0 yendikten sonra şampiyonluktaki en önemli rakibi olan Rus Rasul Djukaev karşısında 2-0 (1-0/2-1) yarı finalde de Dünya Şampiyonu Bulgar Serafim Barzakov karşısında 2-0 (3-1/4-3) galip gelerek finale yükselmeyi başardı.
Şahin, akşam seansında finalde Gürcü Koka Kakaledze ile finalde karşılaştı. Rakibi karşısında son derece üstün bir müsabaka çıkaran Şahin, 1-0 ve 2-0'lık periyot skorlarıyla müsabakadan 2-0 galip ayrıldı ve Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de geçen yıl yapılan Dünya Şampiyonası'nda da altın madalya kazanan Şahin, Pekin Olimpiyatları'nda da Türk Milli Takımı'nın en önemli madalya umutlarından biri olacağını gösterdi.
55 kiloda Sezar Akgül de ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda Letonyalı Andrejs Vasıljevs'i 2-0 (3-0/2-0) yenen Akgül, çeyrek finalde Belarus'dan Rızvan Godzhiev'e 2-1 (1-0/0-3/1-6) yenilmekten kurtulamadı. Bu sporcunun finale yükselmesiyle bronz madalya için şansını sürdüren Akgül, repesaj müsabakasında Ukraynalı Musa Saydulbatalov'u 2-0 (1-0/7-1) yenmeyi başardı. Akgül, akşam seansında Alman Tim Schleicher ile yaptığı bronz madalya müsabakasında 2-0 ve 2-1'lik periyot skorlarıyla 2-0 galip geldi ve bronz madalyanın sahibi oldu.
Şampiyonada akşam seansında 120 kiloda Aydın Polatçı da Rus Bakthiyar Akhmedov ile bronz madalya müsabakası yapacak. Polatçı, sabah seansında yaptığı müsabakalarda Bulgar Dimitar Kumchev'i 2-1 (0-1/1-0/1-0), Ukraynalı Vadym Tosayev'i 2-1 (0-2/1-0/1-0) yendikten sonra yarı finalde Slovakya adına güreşen Rus güreşçi David Mussulbes karşısında 2-0 (0-1/0-3) yenilmişti.
RAMAZAN ŞAHİN: "ŞAMPİYONLUĞUMU TÜRK MİLLETİNE HEDİYE EDİYORUM"

Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Ramazan Şahin, final müsabakasından sonra sevincini Türk seyircilerle paylaşırken, "Kazandığım altın madalyayı Türk milletine hediye ediyorum" dedi.

Rusya'nın Dağıstan bölgesinden 2 yıl önce Türkiye'ye getirilerek Türk vatandaşlığına geçirilen, Milli Takım Teknik Direktörü Ishak Irbayhanov'un da yeğeni olan Şahin, Türkiye adına katıldığı ilk Avrupa Şampiyonası'nda geçen yıl Bulgaristan'da bronz madalya kazandığını, daha sonra da Azerbaycan'da Dünya Şampiyonu olduğunu hatırlatarak, "Artık en büyük hedefim Pekin Olimpiyatları. Orada da şampiyon olarak Türk milletini mutlu edeceğim" diye konuştu.

Bu arada FILA, Avrupa Şampiyonası'nda ilk kez yazı-tura atışı yerine, top çekme uygulamasını başlattı. Puan eşitliği durumunda periyot sonlarında yapılan yazı-tura atışına göre torbadan top çekmenin daha adil olduğu düşüncesiyle bu uygulamaya geçildiği bildirildi.

Rusya Milli Takımı ile 120 kiloda Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olduktan sonra, 5 yıl önce sporu bırakan ve Slovakya'da antrenörlük yapmaya başlayan Rus David Mussulbes, Avrupa Şampiyonası öncesi aktif spora dönerek Slovakya Milli Takımı'nın mayosunu giydi. Mussulbes, yarı finalde Aydın Polatçı'yı yenerek finale yükseldi.

AYDIN POLATÇI BRONZ MADALYA MÜSABAKASINDA RUS RAKİBİNE YENİLDİ

Finlandiya'nın Tampere kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda, serbest stil 120 kiloda mindere çıkan Aydın Polatçı bronz madalya şansını kaybetti.

Aydın Polatçı sabah seansında Bulgar Dimitar Kumchev'i 2-1 (0-1/1-0/1-0), Ukraynalı Vadym Tasoyev 2-1 (0-2/1-0/1-0) yendikten sonra yarı finalde Slovakya adına güreşen Rus, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu David Musulbes'e 2-0 (0-1/0-3) yenildi. Akşam seansında da bronz madalya için Rus Bakhtiyar Akhmedov ile mücadele eden Aydın Polatçı, 1-0 ve 1-0'lık periyot skorlarıyla minderden 2-0 yenik ayrıldı ve beşincilikte kaldı. Aydın Polatçı bu müsabakanın her iki periyotunda da ilk dakika sonunda skor 0-0 iken yapılan top çekilişini kazanarak rakibini ayağından bağlama şansını yakaladı. Fakat her iki periyotta da bu şansı değerlendiremeyerek rakibine puan verdi ve kürsüye çıkamadı.

Avrupa Şampiyonası yarın serbest stil 60, 74 ve 96 kilo müsabakalarıyla devam edecek.

İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim