Amatör Astronomlar Güneş Sistemimizin Dışında Gezegen Buldu

2008-03-02 18:42 nötrino
Güneş sistemimizin dışında Jüpiter büyüklüğünde bir gezegen bulundu. Ekip, gözlem için piyasada satılan merceklerle basit bir teleskop üretti. Gezegen, merkezi yıldızına düşürdüğü gölgeyle saptanmış.
Space Telescope Science Enstitüsü'nden Peter McCullough yönetiminde çalışan dört amatör astronom ve bilim adamlarından oluşan grup, gezegeni zorlu bir gökyüzü gözleminin ardından buldu. Astronomlar bu amaçta büyük bir dürbünden ürettikleri bir teleskoptan yararlandılar.
Yeni güneş sistemi, dünyamızdan 600 ışık yııl uzaklıkta ve Corona Borealis takım yıldızına yakın. Yeni gezegen, uzayda gezegen arama programı çerçevesinde üç yıldır sürdürülen bir araştırma sonucu bulundu.
Gezegenin Hubbel teleskopu tarafından da incelenmesi gündeme geldi. O zaman gezegen hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde edilmesi mümkün olacak,

60.000 dolara mal olan amatör teleskop, diğer araştırmalarda kullanılan teleskoplardan çok daha ucuza çıktı diyor araştırmacılar. Maui adasındaki Haleakala yanardağına yerleştirilen teleskopla, astronomlar periyodik minik ışık değişimlerini takip etmişler. Bunlar bir yıldızın etrafında dönen bir gezegen tarafından meydana getirilebilirdi.
Ve bu şekilde ekip bir ayda yüzlerce yıldız adayı tespit etmiş. Bu uzun liste daha sonra profesyonel bir yazılım programıyla birkaç yıldıza düşmüş ve bu yıldızlar uzun bir süre sonra gözlemlendikten sonra nihayet XO-1b de bulunmuş.

Bu gezegen merkezi yıldızı XO-1'in etrafını dört günde tamamlayarak ışığını yaklaşık olarak %2 oranında azaltıyor. Gerek yıldız gerekse yeni keşfedilen gezegen, Güneşimize ve Jüpiter'e benzediğinden, bu güneş sisteminde de dünyaya benzer bir gezegen bulunabilir diyor astronomlar.

İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim