Plüton ve Uydularının Yeni Portresi

2007-12-30 23:09 nötrino
Gökbilimcilerinin bu günlerde ilan ettikleri Plüton ve uydularının yeni fotoğrafları şimdiye kadar elde edilmiş en keskin görüntülerdir.

Yukarıda Plüton ve uydularını gösteren fotoğraf, Hawaii'deki İkiz Keck teleskoplarından biri ile alınmıştır. Plüton sistemi uzun süren gözlem saatleri süresince arka plandaki yıldız fonu üzerinde ilerlerken, yıldızlar izlerini bırakmıştır.
Plüton, uzun süredir gezegen statüsündeyken, geçen sene yapılan Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında rütbeleri sökülerek cüce gezegen statüsüne indirilmiştir. Öyle uzaklardaydı ki bir düzgün resmi bile yoktu.
Yeni görüntüler ise 30 yıl önce Plüton'un büyük uydusu Charon'un keşfedilişinden beri çekilenlerden 20 kat daha parlak. Resimlerin kalitesi sayesinde gökbilimcilerin, Plüton'un uyduları olan Nix, Hydra ve Charon'un boyutlarını tahmin etmeye daha çok yaklaşabilecekleri umut edilmektedir.
Geçen eylül gecelerinin başlarında Maune Kea'daki İkiz Keck teleskopları ile gözlemlerini gerçekleştiren gökbilimci David Tholen: "Plüton sisteminin bu olağanüstü fotoğraflarını elde edebilmek için bir sürü şanslı faktör eşzamanlı olarak gerçekleşti" demiştir.
Tholen'in başarısı, yıldız kaynaklarından gelen ışıkların bulanıklaşmasına sebep olan atmosferin türbulans etkisini kompanse edebilen, Keck'in adaptif optik sistemlerine borçludur. Ek olarak Plüton'da o gece en yüksek parlaklığına ulaşarak adaptif optiklere yıldız koşullarını sağlamıştır.

Sistemden aldığı 16 resmi birleştirerek Hubble teleskopu ile 2005 yılında keşfedilmiş olan Plüton'un minik uyduları Nix ve Hydra'nın açık görüntülerini de elde etmiştir.

Tholen : "Bizimde amacımız zaten Nix ve Hydra'nın Plüton etrafındaki turlarını tamamlamalarını bir çok defa izleyebilmek için aynı seviye ve kalitede fotoğraf çekerek, bir çok defa Plüton sistemini fotoğraflayabilmekti." demiştir.

Keskin resimler gökbilimcilere uyduların hassas pozisyonlarını gösterek onlara kütleçekimsel ilişkilerin tetiklediği ufak konumsal sapmaları tespit edebilmelerini sağlayacaktır. Ölçümler daha hassas biçimde, Nix ve Hydra'nın kütllelerinin hesaplanması için kullanılacaktır.

Tholen'in açıklamaları: "Bir kere kütleler elde edildiğinde bu yeni uyduların ne kadar büyük oldukları hakkında daha açıklayıcı birşeyler söyleyebileceğiz." şeklindedir.

Gökbilimciler, 2300km çaplı Plüton ve 1212km çaplı Charon'a nazaran, Nix ve Hydra'nın 100km'den daha küçük çaplara sahip olduklarını tahmin etmişlerdir.

Daha açık ölçümler 2015 yılında Plüton'a yapılacak, NASA'nın Yeni Ufuklara uçuşunun planlanması için gerekmektedir. Tholen'in aktardığına göre: "Yeni Ufuklar projesinde basit bir şekilde Nix ve Hydra'nın fotoğraflarını çekebilmek için uygun pozlamayı seçmek, bu uyduların ne kadar büyük ve yüzey yansıtıcılığının ne kadar olduğunu bilmeyi gerektirmektedir. Hedeflerimizden bir diğeri ise uçuş sonrasında bu soruların cevaplarını almak olacaktır."

İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim