Koç Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

2007-09-30 00:14 Sessiz Gemi
Üniversite Türü Vakıf
Kuruluş Tarihi 1993
Rektör Prof. Dr. Attila Aşkar
Telefon +90 212 338 10 00
Faks +90 212 338 12 48
Internet www.ku.edu.tr
Adres Rumeli Feneri 34450 Sarıyer-İstanbul
Öğrenim Dili İngilizce
Ücret Sağlık Yüksek Okulu 3 bin dolar, diğer programlar 12 bin 500 dolar karşılığı Türk Lirası.
Birimlerin Dağılımı 4 fakülte
Öğrenci Sayısı 2485
Akademik Personel 278
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 672

Barınma
Üniversite 1248 kişilik yurt kapasitesine sahip.

Burs
*Yüksek başarı bursu: ÖSS sıralamasında ilk bin öğrenci içinden burslu olarak yerleştirilen öğrencileri kapsar. Bu öğrencilere sağlanan burs öğretim ücretini, 9 ay süreyle ayda 150 dolar karşılığı Türk Lirası burs desteğini, ücretsiz yurt imkanını kapsar.
*Başarı Bursu: Koç Üniversitesi'nin burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere eğitim ücreti, ayda 150 dolar karşılığı kapsar.
*Destek Bursu: Koç Üniversitesi'nin Destek Bursu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, öğretim ücretinin yüzde 50'sini kapsar.
*I.B. Destek Bursu: Uluslararası Bakalorya (IB) diploması toplam not ortalaması 34 ve üstü olan burssuz veya destek burslu yerleştirilen öğrencilere öğretim ücretinden yüzde 25 indirim yapılır. Uluslararası Bakolorya (IB) diploması olan ve başarı burslu yerleştirilen öğrenciler ise yurtlarda ücret ödemeden kalabilirler.
*İhtiyaç Bursu: Burssuz yerleştirilen öğrencilerden ailenin durumunda ciddi bir mali değişiklik olduğu takdirde, öğrenciye Burs Komitesi'nce çok sınırlı miktarda tam veya kısmi burslar verilebilir.

Rektörün Adaylara Mesajı
"Hayatınızın en önemli tercihlerinden birisini yapmak üzeresiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar kendinizi iyi tanımak, ilginizi çeken konuları iyi belirlemek; meslekler, eğitim programları ve çalışma yaşamı ile ilgili değişik kaynaklara başvurmak, ve en önemlisi terchilerinizi yeteknek ve isteklerinizin uyumlu olacağı bir doğrultuda yapmanızdır. Nitelikli öğrenci, nitelikli öğretim üyesi ve nitelikli altyapı" bir üniversiteyi başarıya götüren temel ögelerdir . Koç Üniversitesi'nde, öğrencilerimizi mesleki eğitimle donatırken, bireysel gelişimlerini de sağlamanın gerektiğine inanmaktayız. Programlarımızdaki serbest seçimli derslerin zenginliği ve esnekliği her öğrencinin kendisini bireysel amaç ve özlemlerine göre yetiştirmesine olanak sağlamaktadır."

Genel Bilgi
Koç Üniversitesi'nin ilk yılında, her öğrenci okulun sosyal ve akademik hayatına rahat uyum sağlaması için, büyük sınıflardan başarılı bir öğrencinin liderliğinde bir akran destek grubuna dahil edilir. Yurt yaşamına uyumu kolaylaştırmak için ise yurtta kalan deneyimli öğrenciler bina sorumlusu olarak görev yapar.

Üniversitede değişik sosyal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren 29 öğrenci kulübü ve organizasyonu bunuluyor . Üniversitenin mezunlarının yüzde 55'i halen aktif olarak iş dünyasında çeşitli firmalarda görev alıyor. Koç Üniversitesi Türk üniversiteleri arasında, öğretim üyesi başına düşen makale sayısında 2002 ve 2003 yıllarında birinci oldu. Dünyanın pek çok üniversitesi ile işbirliği içindeki Koç Üniversitesi okulların çoğunluğuyla öğrenci değişim programı uyguluyor. Böylece başarılı öğrenciler ABD, Kanada ve Avrupa'nın başarılı üniversitelerine bir veya iki yarıyıl misafir öğrenci olarak gidebiliyor. Her yaz belirlenen sayıda öğretim üyesi Harvard Üniversitesi'ne araştırma yapmak için gidiyor. Her 4 öğrenciye bir bilgisayar düşerken, öğrencilerin tamamı çeşitli bilgisayar dersleri alıyor. Koç Üniversitesi kütüphanesi şu anda içinde kitap, dergi, dia , DVD, video gibi :-):-):-):-)ryallerin bulunduğu 175 bini geçen koleksiyona sahip.

Koç Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilerin büyük bir bölümünü ÖSS'de ilk yüzde birlik dilime girenler oluşturuyor.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim