Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkında Bilgi

2007-09-29 22:35 Sessiz Gemi
Üniversite Türü Devlet
Kuruluş Tarihi 3 Temmuz 1992
Rektör Prof. Dr. Yaşar AKBIYIK
Telefon + 90 374 2534511
Faks
+ 90 374 2534506
Internet www.ibu.edu.tr
Adres İzzet Baysal Kampüsü 14280 BOLU-TÜRKİYE
Öğrenim Dili Türkçe ve İngilizce
Birimlerin Dagılımı 8 fakülte, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 3 araştırma merkezi
Merkez Kampüs İzzet Baysal Kampüsü
Diğer Kampüsler Bolu Şehir, Düzce, Gerede, Akçakoca, Mudurnu, Mengen
Öğrenci Sayısı 18200
Akademik Personel 900
Idari Personel 788
Bu Yil Alınacak Öğrenci Sayısı 5833

Barınma

İzzet Baysal Kampusü içinde 680'i erkek 680'i kız olmak üzere toplam 1360 kapasiteli yurdu bulunuyor. Üniversite kampusü içinde Yurt-Kur'a bağlı yurtlar da var.

Burs

İzzet Baysal Vakfı tarafından üniversitenin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla giren bölüm birincilerine, bu birincilerden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu doğumlu birer öğrenciye ve maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı Bolulu öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler İzzet Baysal Vakfı tarafından ödüllendiriliyor.

Rektörün Adaylara Mesajı

"Abant İzzet Baysal Üniversitesi, özel ve Devlet üniversitelerinin dışında, Vakıf destekli Devlet üniversitesidir. Üniversite olarak vizyonumuz; Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda, modern bir eğitim kurumu yaratmak, halkımızın ve insanlığın, bilimsel, sosyal, kültürel, teknolojik ve ekonomik gelişimi için bilgi üretimini sağlayıcı çalışmalar yapmak; yönetimde şeffaflık, özdenetim ve toplam kaliteyi sağlamak, eğitim-öğretimde ve topluma hizmet faaliyetlerinde evrensel standartları yakalamak; araştırmacı, sorgulayıcı, analitik düşünceye sahip insan hak ve özgürlüklerine saygılı, aydın öğrenciler yetiştirmektir"

Genel Bilgi

Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren üniversitenin bütün fakülte ve yüksekokullarında 250'yi aşkın kişisel bilgisayar, 7 ayrı laboratuvarda öğrencilerin kullanımına açık. Ayrıca her laboratuvarda lazer yazıcı ve tarayıcılar ile diğer donanımlar bulunuyor.

İzzet Baysal Kampusu'nde bulunan çok amaçlı Kültür Merkezi'nde 514 kişilik ve 208 kişilik iki salonda sempozyum, panel, konser, tiyatro, film gösterimleri gibi etkinlikler yapılıyor. Üniversitede bulunan 30 öğrenci topluluğu yıl boyunca konferans, söyleşi, tiyatro gibi etkinliklerde bulunarak kampusların sosyal hayatını renklendiriyor.

3.700 metre kare kapalı alana sahip spor merkezi, öğrenci ve personele hizmet veriyor. Ayrıca Bolu şehir kampusunda da bir spor salonu var. Üniversitede öğrencilerin sağlık hizmetlerini sağlık merkezleri karşılıyor. Tüm öğrenciler üniversiteye kayıt oldukları andan başlayarak mezun oldukları güne kadar devam eden sağlık kontrolü, teşhis ve tedavi olanağını buluyor.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim