Anne Sütü Bebekte Enfeksiyon Riskini Azaltıyor

2007-09-04 17:01 ARWEN
Normal süreden iki ay daha fazla anne sütü alan bebekler zatürre, kulak enfeksiyonları ve diğer çocuk hastalıklarına karşı daha dirençli oluyorlar.

Rochester Üniversitesi/Abd Çocuk Sağlığı Araştırmaları Bölümünde yapılan incelemelerde dört ay yerine altı ay anne sütü verilen bebeklerin solunum yolu hastalıklarından iki yaşına kadar korunduğu ve diğer enfeksiyon hastalıkları ile daha kolay başa çıkabildikleri belirlendi.
Kaliforniya Üniversitesi, Davis Çocuk Hastanesinden Caroline Chanty ise ‘'Bu bulgular gösteriyor ki, bir anne bebeğine ne kadar uzun süre süt verirse sağlık için yararı o kadar fazladır'' demiştir.
Buna ek olarak son bulguların bundan evvel yapılmış araştırmalarla da desteklendiğini ve bebekleri en az altı ay emzirmenin onları bağırsak enfeksiyonlarından da koruduğunu belirtmiştir. Ancak, günümüzde çalışma şartları, zamansızlık ve doğum sonrası adaptasyon güçlükleri nedeni ile pek çok annenin bebeklerine süt vermeyi kısa bir süre ile sınırlandırdıkları da ifade edilmiştir.
Bu araştırma sırasında Dr. Chantry ve meslekdaşları yaşları 6 ay ile 24 ay arasında değişen 2277 çocuktaki bulguları incelemişlerlerdir. Çocuklar beş gruba ayrılmıştır:- Süt tozu ile beslenenler, yaklaşık dört ile altı ay arasında anne sütü alanlar, altı aydan fazla anne sütü alanlar, bir ile dört ay arası anne sütü alanlar ve sadece bir ay anne sütü alanlar.
Araştırma ekibi daha sonra her grupta zatürre, soluma güçlüğü, soğuk algınlığı, ve kulak enfeksiyonları geçiren çocukların grubun bütününe olan oranlarını incelemiştir. Sonuç olarak çocukların ailelerinin gelir düzeyi, ev genişlikleri, bebeğe olan ilgisi ve bakım şekli, sigara içilen evlerde bebeğin pasif içici konumunda kalması gibi faktörler bebek aileleri arasında farklılıklar göstermesine rağmen altı aylık emzirme süresi bebekler için kalıcı bir koruma sağlıyor.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim