Uyuyan Erkeğin Beyin Gücü Azalıyor

2007-06-20 20:49 VuSLaT
Avusturyalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, aynı yatakta uyuyan çiftlerden erkeklerin beyin gücünün azaldığını gösterdi.

New Scientist dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, geceyi aynı yatakta geçiren çiftlerden uykusu alt üst olan erkeğin, ertesi gün akli yeteneği zayıflıyor.

Kadın ise uykusu daha derin olduğu için yatağı paylaştığı erkek gibi olumsuz etkilenmiyor.

Araştırmada 20'li yaşlardaki çocuksuz çiftleri inceleyen Viyana Üniversitesi'nden Profesör Gerhard Kloesch ve arkadaşları, her çiftten 10 gece birlikte, 10 gece ayrı uyumalarını istediler ve sonuçları kıyasladılar.
Ertesi gün çiftlerden bazı kavramsal testlere yanıt vermesini isteyen ve stres hormonu seviyesini kontrol eden araştırmacılar, erkeklerin gece yanındaki kadından daha iyi uyuduğunu söyleseler de, testlerde en kötü dereceyi yaptıklarını ve sonuçların aslında rahatsız ve huzursuz uyuduklarını gösterdiğini belirledi.
Avusturyalı bilimadamları, daha derin uyuyan kadının erkek gibi olumsuz etkilenmediğini saptadı.

Araştırmayı değerlendiren İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nden uyku uzmanı Dr. Neil Stanley, "İnsanın tarihini düşünürsek, aslında aynı yatakta uyumamamız gerekir. Bunu yapmak acayip birşey. Gürültü çıkaran birisiyle aynı yatakta uyumak ve yorgan için sürekli mücadele etmek pek akla uygun değil" dedi.


İlgili Diğer Konular

2007-06-20 23:12 premier2
Uyuyan erkeğin beyin gücü azalıyor

walla bence bu konu feministler tarafından biraz abartılmış gibime geliyor
2007-06-20 23:25 death
Bu konuyu hala anlamış değilim ama doğrudur uyuyan erkeklerin beyin gücünün azalması olabilir çünkü erkekler bayanlardan daha çok uykuya düşkünler :D
2007-06-20 23:31 premier2
bu söyledğin için için sadece gülmek geliyor içimden başka mantıklı bir açıklama getiremiyceem arkadaşım
2007-08-06 19:15 minyatürk
Eğer bu araştırmanın sonuçları gerçekten böyleyse erkeklere evlenmemelerini bende tavsiye ediyorum tıpkı araştırmacılar gibi...
Olanda belli olmayan da. Şayet varsa bişeyler birlikte yatacam diye heba edilmemeli...
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim