Jules Verne Hayal Gücüyle Yazmaları

2007-06-18 21:49 roseee
Jules Verne: Dünya yazarları arasında, efsaneler ve gizemcilik alanında Avrupa geleneğinin neredeyse tamamını engin bir bilgi birikimi altında toplayan ve saklayan tek isim.

Evet, 19. yüzyılın usta bilim kurgu yazarı Jules Verne tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tanınıyordu. Hepimiz en az bir iki kitabını okumuştuk bugüne dek. Jules Verne'in olağanüstü hayal gücünden ve renkli dünyasından kaynaklanıyor olsa gerek, sadece çocuklara seslendiği düşünülmüştü.
Oysa ki Jules Verne kitapları her yaşa sesleniyor, onlarda herkesi büyüleyecek bir yerküre var: Girintileri, sulu oyukları, dipsiz kuyu ve uçurumları, karmaşık koridorları ve labirentleri, dereleri, yeraltı denizlerini ve fırtınaları, manyetik ve tektonik ateşleri barındırıyor Jules Verne kitapları. Okuyucu, bilindik ve bilinmedik birçok ayrıntıyı içeren destansı yolculuklara çıkıyor bu kitapların satırlarında.
Jules Verne hem zengin bir hayal gücüne hem de müthiş bir öngörüye sahipti. Geleceği şaşılacak bir kesinlikle görmüştü. Kitaplarını yazmadan önce evinde fizik deneyleri yaptığı söylenir. Kitaplarında sözünü ettiği makineler bir gün icat edildiğinde, hep onun verdiği isimler kullanılarak onurlandırıldı. Onun sınır tanımaz "hayalgücü"nün ürünü olan Nautilius adlı denizaltı, daha sonra ilk "gerçek" nükleer denizaltıya ismini verdi. Ayın Çevresinde Seyahat'ten sonra aya gidildi. Bilim ve teknoloji onun "icatlar ambarı"ndan çok yararlandı. "Back to the Future" filminde Dr. Brown'un zaman makinesi ve çocuklarının isimleri için ilham kaynağı oldu.
Jules Verne yaşadığı dünyanın sınırlarını aşıp başka dünyaların kapılarını çaldı. Hiç abartmadan denilebilir ki, neredeyse bütün modern "fantastik" edebiyatın köklerinde onun yarattığı efsaneler, büyülü ve esrarengiz seyahatleri yatıyor.
Jules Verne, nesilden nesle aktarılan bir miras. Onunla büyüyen anne babalar, çocuklarına da onun kitaplarını alıyorlar. Ama Jules Verne hep kısaltılmış, eksik metinlerle sunulmuş okuyucuya. İthaki Yayınları, "Jules Verne Kitaplığı" adı altında, büyük ustanın tüm kitaplarını yeniden ve eksiksiz metinlerle yayımlıyor. Ayrıca Jules Verne, ölümünün 100. yıldönümü olan 2005'te, tüm dünya gibi Türkiye'de de çeşitli etkinliklerle anılacak. Jules Verne çok okundu, çok okunacak. Onu yeniden ve belki de "yeni" tanıyacağız. Hep birlikte.İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim