Silindirin Kaç Yüzü Vardır?

2018-10-03 16:30 Fatih ELTUN
Silindir geometrik şekiller içerisinde en çok karşıma çıkanlardan biridir. Bazı zamanlarda kafamızı karıştırır. Bunun nedeni silindiri kare, daire ve üçgen gibi sık kullandığımız 2 boyutlu geometrik şekiller gibi düşünürüz. Bundan dolayı silindiri kafamızda canlandırmakta zorlanırız. 3 boyutlu bir cismi 2 boyut olarak düşünürseniz kafanızda canlandıramazsınız.
Bunu anlamak için kare şeklini inceleyelim.Gördüğünüz gibi kare cisminin sadece iki boyutu vardır ve tek bir yüzeyden oluşur.

Şimdi silindire bakalım.Gördüğünüz gibi silindirin kareden faklı olarak 1 boyutu daha vardır. Bu da silindirin kare gibi 2 boyutlu değilde 3 boyutlu olduğunu gösteriyor. Yani karenin hacmi yokken, silindirin 3. boyutundan kaynaklanan bir hacmi vardır. Bu da silindirin birden fazla yüzeye sahip olduğunu göstermektedir. Hemen silindiri açıp kaç tane yüzü olduğuna bakalım.Evet gördüğümüz gibi kare 1 yüzeyden oluşurken silindirin 3 tane yüzeyi vardır. 2. yüzeyi bir kağıt gibi kıvırıp diğer ucuyla birleştirirseniz ve iki daireyi bu kıvırdığınız ve boru şekline getirdiğiniz şeklin her tarafına örterseniz bir silindir oluşturmuş olursunuz.

İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim