Dart Oyunu Nasıl Oynanır?

2012-09-03 15:57 Fatih ELTUN


Dart Oyunu Nasıl Oynanır?Dart oyununun bir hedef levhası bulunuyor. Hedef tahtası içten dışa doğru değerleniyor. Örneğin en içteki daireler 50 puan getirirken dışa doğru bu puanlar gittikçe azalıyor. Hedef tahtası 16 metre kadar uzağa yerleştirildikten sonra atışlar başlıyor.
Her oyuncunun atış hakkı 301 puandan başlıyor. Alınan puanlar bunun üzerine ekleniyor. 4 kişilik takımlar halinde oynandığı zaman başlangıç rakamı 501 oluyor. Daha çok kişili takımlar için bu rakam 1001 olarak saptanıyor. Atışlar sonunda belirli rakama ulaşan takımlar şampiyon olarak ilan ediliyor.
Dart atış mesafesi : 2,37 metredir.

- Dartınızın toplam uzunluğunun 30.5 cm (12ins) ve toplam ağırlığının 50 gram'dan fazla olmasının kural dışı olduğunu biliyor muydunuz?

- Dart tahtasında en fazla kullanılan malzeme kıl olarak bilinse de, bu malzeme aslında sisal adı verilen bir tür ağacın gövde malzemesinin sıkıştırılması ile yapılmaktadır. Bazı kişilerin iddia ettiğinin aksine ne domuz ne de at kılı kullanılmamaktadır.

- İlk dünya dart şampiyonluğunu 1978 yılında Galler'den Leighton Rees kazandı. Bir kupa ve 3 bin Sterlin'lik bir para ödülü kazanmıştı. 2007 yılında ise Raymond van Barneveld PDC Dünya Dart Şampiyonasını kazanarak 100 bin Sterlin'lik bir ödül hak etti. 2010 yılında ise şampiyon olan sporcuya verilecek para ödülünün 250 bin Sterlin olacağı ilan edildi.

- İlk canlı yayın 9 dart bitirişi, 1984 yılında MFI Dünya Şampiyonasında İngiliz sporcu John Lowe tarafından gerçekleştirildi.

- Dart tahtasının merkezinin yerden yüksekliği 1,73 metredir (5' 8"), ama neden bu yüksekliğin kullanıldığı bilinmemektedir. Rivayete göre 1920'lerde ortalama bir erkeğin boyuna uygun olan bir yükseklik olarak belirlenmiştir.

- Neden 501? İlk zamanlarda dart 301'den düşülerek başlanan bir oyundu. İngiltere'de publarda oynanmaya başlandığında dart skorunu hesaplayacak kolay bir yöntem yoktu. O zamanlar yaygın olarak kullanılan "Cribbage" adlı bir skor tabelası (bir tür iskambil oyununda kullanılmaktaydı) dart skoru hesaplamada kullanılmaya başlandı. Bir cribbage tahtası üzerinde 60 adet delik bulunur. Skor yapıldıkça deliklerde yer değiştiren bir çivi skoru gösterir. Cribbage tahtası üzerinde 5 tur yaparsanız 300 puan yapar ve oyunu kazanmak için son bir puan daha almanız gerekir ve toplamda 301 olan kazanır.

- Atış mesafesi neden 2,37 metredir? 1970 yılında BDO (İngiliz Dart Organizasyonu) kurulduğunda 2 farklı atış mesafesi kabul görmüştü. NDA (Ulusal Dart Birliği) (artık yok) 7'6" yani 2,37 metre mesafesini kabul ederken Dünya Dart Şampiyonalarında 8'0" kullanılıyordu. Son gelinen noktada BDO atış mesafesinin 7'9" olmasını uygun buldu ancak bu da Avrupa Birliği çalışmaları dönemine denk geldiği ve metrik sistemin yaygınlaştığı bir ortamda tam olarak 2,37 metreye denk gelecek şekilde inch sisteminde küsuratlı 7'9 ¼" gibi bir rakamda karar kılındı.

- Sisal malzemesi dışında dart tahtalarının başka malzemelerden de üretimi olduğunu biliyor muydunuz? Mesela bazı ağaç çeşitleri, kağıt ve hatta kilden yapılamaktadır.

- Dart tahtasında 62 adet skor bölgesi yer alır ve 3 dart ile 238,328 farklı kombinasyonda atış yapılabilir.

- Oche (atış çizgisi) ("Oki" diye okunur) kelimesi nerden gelmektedir? Oche yani atış çizgisi sporcunun arkasında durarak dartlarını hedefe attığı mesafeyi işaretleyen çizgi anlamına gelir. İlk olarak 1970'lerin ortasında BDO (İngiliz dart organizasyonu) tarafından kullanılmıştır. Orijinal kelimenin Hollandaca'dan (veya benzer bir dilden) geldiği ve anlamının İngilizce "notch" (çentik) veya "nick" (sıyrık) geldiğine inanılır. Bu inanış öncesinde 1920'lerden bu yana "Oche" yerine "Hockey" kelimesi kullanılırdı.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim