Eczacılık Mesleği Hakkında Bilgiler

2012-03-27 15:11 Misafir
Üniversiteye hazırlık yapan adaylar için, Eczacılık hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan en yeni bilgileri ve bölümün puanlarını derledik. Eczacılık mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.
Eczacılık

Genel Tanım:
Eczacılık fakülteleri, sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.
Faaliyet Alanları:

Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, hastane eczanelerinde sorumlu eczacı olarak, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcı olarak çalışabilirler.
İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Kamu kuruluşlarında iş bulma olanakları çok azalmış olan eczacılık fakültesi mezunları serbest eczacı olmak istediklerinde ise eczane açacakları bölge ya da şehir konusunda güçlüklerle karşılaşabilmektedirler. Yabancı dil bildikleri takdirde ilaç fabrikalarının pazarlama bölümüne bağlı olarak "ürün yöneticisi" unvanıyla iş bulabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İş bulma olanaklarının gelecekte daha da kısıtlı olması beklenmektedir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

İlaç ve kimyasal maddelere alerjisi olmaması
Fen bilimlerine özellikle kimyaya meraklı ve bu alanda başarılı olması
Laboratuar ortamında çalışmaya istekli olması
Sorumluluk duygusu yüksek olması
Dikkatli, tertipli, düzenli olması
İyi iletişim becerisine sahip olması gerekir.
İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim