Kerime Nadir "Samanyolu" Kitap Özeti

2012-02-01 16:38 Fatih ELTUN
Kerime Nadir "Samanyolu" Kitap Özeti

"1959 yılının ilkyazında Neriman Köksal, Kerime Nadir e telefon eder, Pesen Film adına bir ricası vardır: yapımcı, yönetmen Nevzat Pesen 'Samanyolu nu beyazperdeye aktarmak istemektedir.

Buluşulur; o gün görkemli güzelliği içinde ki Neriman Köksal, Nevzat Pesen ve yönetmen Orhan Elmas, romancıya önerilerini söylerler. Kerime Nadir senaryoyu yazmaya başlar. Başrollerde Belgin Doruk la Göksel Arsoy oynayacaklardır.
'Samanyolu nun ilk çevrimi büyük başarı sağlar. Yine aradan yıllar geçecek, eser, ikinci kez aktarılacaktır beyazperdeye. Hülya Koçyiğit le Ediz Hun un 'Samanyolu' ilkinden de etkili olur; 'Samanyolu' şarkısıyla bütün yurtta yankılanır."
İki teyze çocuğu, Zülal ve Nejat… Yıllarca, aynı konakta kardeş gibi büyüyen iki kuzen… Bir gece kalplerinde azap içinde sakladıkları aşkla tanışan iki genç… Aşkın neden olduğu uzun bir ayrılık…
Aşkın ve vicdan azabının rüzgarı Nejat'ı, Zülal'den uzakta bir hayata sürükler, Nejat, yurtdışında yaşamakta ve aşkını ülke ülke dolaşıp, yaşadıklarını yazıya dökerek unutmaya çalışmaktadır. Ancak yıllar süren bu kaçış, Nejat'ın babasının çok ağır hasta olduğunu öğrenmesiyle son bulur.

Birkaç günlüğüne de olsa, İstanbul'a geri döner.

Bu geri dönüş, başta Zülal olmak üzere, herkeste farklı duyguları ve tepkileri beraberinde getirir. Kırık dökük, ukde ve öfke dolu çocukluk anıları, Nejat'ın baba evine ziyaretiyle de gizlendiği köşeden çıkar.

Nejat için çocukken sığındığı teyzesi Feride'nin konağı, İstanbul'a geldiğinde güvenle ve özlemle gideceği tek yerdir. Geçmişte bırakıldığı düşünülen özlem ve aşksa, geçen yıllara rağmen Nejat ile Zülal için hala tazedir.

Umutsuz bir aşkın iki uzak kıyısı… Nejat ve Zülal… Kalbin en derin köşesinde korunan büyük bir aşk…

Hüzünlü sırlarla dolu konakta, itiraf edilen bir sırla gerçeklerin çehresi değişir..

Nejat teyzesinden öğrendiği gerçekle sarsılır. Yıllardır Zülal'e olan aşkından dolayı vicdan azabı çeken Nejat, artık onun gerçek kuzeni olmadığını bilmektedir. Feride hanım Zülal'i kaybetme korkusuyla bu sırrı ömür boyu saklamaya kararlıdır.

Teyzesinin bu arzusu Nejat'la Zülal'in arasında büyük engel olmaya devam edecektir. Kapalı kapılar ardından sızan fısıltılar Melek'in dikkatini çeker. Şüpheleri Melek'i evdeki durumları sorgulamaya iter.

Namık arkadaşı Nejat'ı İstanbul'da kaldığı süre içinde yalnız bırakmak istemez. Zülal ve Melek'in de onlara katılmasıyla hoş vakit geçirirler. Namık'ın Zülal'le yakından ilgilenmesi Nejat'ı huzursuz eder. Zülal de Namık'ın kız kardeşi Eda'nın, Nejat'la samimiyetini kıskanmaktadır.

Bu arada Nejat'ı babasının mirasından mahrum bırakmak isteyen Belkıs, onu saf dışı edecek planlar peşindedir. Bu konuda en büyük yardımcısı aynı zamanda yasak ilişki yaşadığı avukatı Ali'dir. Belkıs'ın evden kovduğu hizmetli Hatice soluğu Feride Hanım'ın yanında alır. Hatice'nin tanık olduğu olaylar Belkıs'ın gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serer.

Namık'ın evindeki davette, Nejat'ın gözü yine Zülal'in üzerindedir. Nejat teyzesine verdiği sözün ağırlığını altında Zülal'den uzak durmaya çalışırken, Feride hanımın evinde aralanan sır perdesi yeni bir gerçeği ortaya çıkarır…

Bir çok entrika, yalan ve sırların içerisinde Nejat ve Zülal birbirlerinden uzak durmaya çalışırken, Zülal ve Namık evlenir. Ancak mutlu olamazlar ve Zülal Nejatı çok sevdiğini daha iyi anlar...İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim