İnce Bağırsak Düğümlenmesi

2011-10-02 01:24 ARWEN
İnce Bağırsak Düğümlenmesi
İnce Bağırsak Düğümlenmesi Nedenleri:

İnce bağırsak tıkanıklığı % 60 ameliyat sonrası yapışıklıklar, % 20 kötü huylu tümörler (kanser), % 10 fıtıklar, % 5 Crohn hastalığı ve % 3 bağırsak dönmesi (volvulus) nedeniyle olur. Cerrahi kliniklerinde acil başvuruların % 20'si ince bağırsak tıkanıkları nedeniyle olur.
İnce bağırsak düğümlenmesi hangi ameliyatlardan sonra olur
:

En sık olarak bağırsak düğümlenmesi oluşturan ameliyatlar apandisit, kalın bağırsak ve rektum ameliyatları, jinekolojik ameliyatlar, mide ve onikiparmak bağırsağı ameliyatlarıdır. Alt karın bölgesi ameliyatlarının üst karın bölgesi ameliyatlarına oranla daha fazla bağırsak düğümlenmesine (tıkanıklığı) neden olduğu bilinmektedir.
İnce bağırsak düğümlenmesinin Çeşitleri
:
İnce bağırsak düğümlenmesi kısmi veya tam, yada basit veya boğulmuş olabilir. Bağırsak düğümlenmesi vakalarının % 40'ında boğulma söz konusudur ve bağırsak yapışıklığı veya bağırsağın mezenter adı verilen bağırsağın yağlı dokusu etrafında dönmesi sonucunda gelişir.


İnce bağırsak düğümlenmesi bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır
:
Bağırsak Bu bağırsak genişlemesi daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar. Bunun sonucunda hem tıkanıklığın üzerinde ve hemde altında bağırsak hareketleri artar ve hasta sık ve yumuşak bir şekilde dışkılama yapar ve gaz çıkartır. Üst seviyelerdeki, bağırsak tıkanıklarında kusma gerçekleşir, bu durum bağırsağı sıkıştırarak bağırsaktaki şişliği (ödem) daha da arttırır.


İnce bağırsak düğümlenmesiuygun şekilde tedavi edilmezse ne olur
:
Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse, bağırsağın beslenme bozukluğu, sonuçta kangrenine (nekroz veya çürüme) ve ardından da bağırsak delinmesine ve peritonit adı verilen yaygın karın zarı iltihabına neden olmaktadır. Bu tablo acilen tedavi edilmediği takdirde ölümcül seyreder. İlk 36 saatte ameliyat yapılırsa ölüm oranı % 8'e düşer ve 36 saatten sonra girişim yapılan vakalarda ölüm oranı ise % 25'e çıkar.


İnce bağırsak düğümlenmesinin belirtileri
:

- Karın ağrısı: kramp şeklinde ve şiddetli olur.
- Bulantı
- Kusma
- İshal (başlangıç aşamasında görülür)
- Kabızlık
- Ateş
- Nabız yüksekliği
- Geçirilmiş bir karın ameliyatı
- Geçirilmiş bir bağırsak veya yumurtalık gibi karın bölgesi kanseri


İnce bağırsak düğümlenmesi sonucu hangi hastalıklar ortaya çıkar
:

- Düşük tehdidi
- Apandisit
- Safra yolu iltihabı (kolanjit)
- Safra kesesi iltihabı (kolesistit)
- Kabızlık
- Divertiküler bağırsak hastalığı
- Endometriozis
- Sindirim sisteminde yer alan yabancı cisimler
- İltihabi bağırsak hastalığı
- Mezenter damar tıkanması
- Kalın bağırsak tıkanıklığı
- Pankreatit
- Yumurtalık dönmesi (torsiyon)
- İdrar yolu iltihabı


İnce bağırsak düğümlenmesi tanısında hangi görüntüleme yöntemleri kullanılır:

- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda seviyelenmelerin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 50 ve yerini göstermedeki başarısı % 95 civarındadır. Yabancı cisimleri de ayırt etmeye yarar.
- Enteroklizis: ince bağırsakların baryum adı verilen madde verilmesi sonrasında röntgenin alınmasıdır.
- Bilgisayarlı tomografi (BT) ile enteroklizis: BT enteroklizis günümüzde giderek klasik enteroklizis'in yerini almaktadır. BT enteroklizis'in ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 90 ve yerini göstermedeki başarısı % 100 civarındadır.
- Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): ağır hasta durumdaki kişileri MRG cihazına sokmak kolay değildir ve bu nedenle bilgisayarlı tomografi (BT) kadar pratik değildir.
- Ultrasonografi: ince bağırsak tıkanıklığında ultrasonografi ucuz bir tanı yöntemi olup, tanıda % 90'a yakın değeri vardır.
- Kapsül endoskopisi: Kapsül endoskopisi (mini-robot veya mini-kamera), 1×3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. İnce bağırsağın kısmi tıkanıklıklarında kullanılabilecek bir yöntemdir, tam tıkanıklıklarında ise kullanılmamalıdır.


İnce bağırsak düğümlenmesinin tedavisi:

- Öncelikle burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle ince bağırsakta birikmiş olan sıvılar dışarıya alınır. Bu sonda ortalama 3 gün yerinde bırakılır. Bu tedavi ile başarı oranı % 65-80 civarındadır.
- Daha sonra serum takılarak hastanın sıvı ve tuz açığı kapatılmaya çalışılır.
- Yapışıklık gibi uygun vakalarda laparoskopinin rolü büyüktür.
- Habis tümörlerde ideal tedavi uygun şartlar oluşturulduktan sonra tümörlü bölümün çıkartılmasıdır.
- İltihabi bağırsak hastalığında yüksek dozda kortizon ve serum verilir. Bu tedaviye yanıt alınamaması durumunda cerrahi girişim düşünülebilir.
- Boğulmuş fıtık durumunda, fıtık kendiliğinden karın içine giderse hasta gözlenir ve uygun koşullar oluştuğunda hasta fıtık ameliyatına alınır, ancak şartlar buna olanak vermezse acilen fıtık boğulması nedeniyle ameliyata alınır.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim