Vücut Tipine Göre Giyim Önerileri

2011-09-07 23:41 ARWEN
Her gün ayna karşısına geçip, ne giyeceğinize karar veremiyor, vücut şeklinize en uygun giysilerin hangileri olduğunu bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz.

KIVRIMLI BİR VÜCUDA SAHİPSENİZ

Toplu kadınlar genellikle bol giysiler ve gösterişsiz renklerle vücutlarını saklamak eğilimindedir. Ancak bunun yerine üzerinize oturan, göğüs ve kalçalarınızı saran giysileri tercih etmekte fayda var. Vücudunuz kıvrımlıysa, sezonun trendleri tam size göre. Özellikle de 50'lerin tarzındaki geniş etekler ve üzerinize oturan üstler. Vücudunuzun beğendiğiniz yanlarını öne çıkarmak için aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz. Mesela dikkati ince belinize çekmek için, kontrast renklerde sik bir kemeri, gözden kaçmayacak parlak ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz. Unutmayın, bol kesimli giysiler sizi daha da hımbıl gösterir. Üzerinize oturan tok kumaşlar daha şık durur.
Mutlaka bulunması gerekenler:
* Poponuzu kaldırıp, bacaklarınızı uzun gösterecek size uygun yapılmış bir pantolon
* Üzerinize oturan bir palto
* Korse seklindeki üstler. Belinizi de ortaya çıkarmada birebirdir.
* Rahat, yüksek topuklu bir ayakkabı, hem uzun gösterir, hem de yürürken salınmanızı sağlar.
* 50'lerin seksi havasını yakalamak için V yaka ince bir kazak
* Vücudunuza oturan ve düz inen bir etek.

Bu Vücut Tipine Örnek Ünlü: Liv Tyler

Liv Tyler, etine dolgun olmasına rağmen, her zaman seksi ve güzel görünmeyi başarıyor. Tabii bunda Stella McCartney imzalı palto ve pantolonlarla, üzerine oturan bluzların etkisi büyük.VÜCUDUNUZ UZUN VE İNCEYSE...

Bu vücut tipine sahip kadınlar hemen her şeyi giyebilirler. Üstte taşınması zor pek çok trend, bu vücut tipinde harika durur. Bu nedenle maceracı olup, değişik kombinasyonları rahatlıkla deneyebilirsiniz. Mesela sezonun dar jeanleri, aşırı cafcaflı baskılar ve üste yapışan jarse elbiseleri tam size göre. Peki nelerden kaçınmanız gerekiyor? Eğer göğsünüz küçükse, düşük kesimli üstlerden uzak duruyorsunuz. Ayrıca baldır hizasında biten kısa paçalı pantolonlar ve dirseğin biraz altında biten kol boyuna da dikkat. Bunlar çok kısaymışsınız gibi bir etki yaratabilir.

Mutlaka bulunması gerekenler:
* Dar pantolonlar. Bunları topuklular, ya da babetlerle giyin.
* İnce ve üzerinize yapışan uzun elbiseler
* Uzun olan gövde boyunu daha kısa göstermek için yatay çizgili üstler
* Yüksek topuklu çizmeler
* Jean veya sik pantolonlarla giyebileceğiniz jarse üstler
* Kemerli bir trençkot

Bu Vücut Tipine Örnek Ünlü: Nicole Kidman

Nicole Kidman uzun kadınlar için harikalar yarattı. Heykel gibi vücudu ve zerafetiyle her zaman sik olan Kidman, uzun olmasına rağmen topukluları sik kullanıyor. Renk konusunda da hiçbir çekincesi yok. Bu nedenle sezonun parlak renkleri son derece uygun.

MİNYONSANIZ...


Bu tip bir vücuda sahip olanlar için en önemli şey, giysilerinizin üzerinize oturmasıdır. Tek renk giyinmek ve koyu renkleri seçmek modern bir görünüm ve bütünlük sağlar. Minyonlara en çok kısa etekler yakışır. Bu nedenle bacakları ortaya çıkarmanın zamanı. Uygun çoraplar ve ayakkabılar boyunuzun da daha uzun görünmesini sağlar. Farklı renk ve tarzları bir arada kullanmak dikkati böleceğinden, sade modeller, tepeden tırnağa tek bir renk kullanımı ihtiyacınız olan bütünlüğü sağlar.

Mutlaka Bulunması Gerekenler:

* Diz üzeri etekler
* Üzerinize oturan kazaklar
* Pantolonlarla giymek üzere az topuklu botlar
* Üzerinize uygun boru paça pantolonlar. Daha uzun görünmenizi de sağlarlar.
* Diz hizasında biten paltolar
* İnce bantlı açık ayakkabılarla giyecegeniz ince, diz üstü 20'li ve 30'lu yılları hatırlatan elbiseler

Bu Vücut Tipine Örnek Ünlü: Natalie Portman

Kendine güveni sıklığıyla da belli olan Leon filminin minyon yıldızı, önemli davetlerde 40'ların stilini anımsatan giysiler ve yüksek topukları tercih ediyor. Gene sik görünümlü kıyafetlerde tek renk giyinirken, spor giyimde üzerine oturan örgüleri ve boru paça jeanleri tercih ediyor. Takı ve çanta konusunda da sadelikten yana.

ARMUT MODELİ...

Armut olarak tanımlanan vücut sekli, gerek Beyoncé, gerekse Jennifer Lopez sayesinde beğeni toplayan bir vücut tipi ve üstü ince ama basen ve poposu olan kadınları tarif etmekte kullanılıyor. Armut vücut sekline sahipseniz, kabarık eteklerden ziyade, üzerinize oturan ve düz inen etekleri tercih edin, özellikle çok yüksek topuklu çizme ve ayakkabılarla. Göğsünüzü ortaya çıkarmak için korse tipi üstler, ötürük ceketler veya önü açık bırakılmış bir bluzun içine giyeceğiniz balkonet tarzı sütyenler giyebilirsiniz. Evaze eteklerle boyundan bağlı elbiseler, yaz aksamları ve düğün gibi olaylar için yerinde bir seçim olacaktır. Ama fazla parıltılı kumaşlardan uzak durmakta fayda var, zira bunlara ışığı yansıtarak kıvrımlarınıza fazladan dikkat çeker.

Mutlaka Bulunması Gerekenler:

* Boru paça pantolonlar harika durur ama bel kısmında esneme yapıp açılmamasına dikkat edin.
* Alt ve üst dengesini sağlamak için göğüslerinizi kaldıran balkonet tarzı sutyenler
* Koyu renk bir etek ki bunu her şeyle giyebilirsiniz.
* Anvelop elbiseler. Her beden üst ve altlar için uygun.
* Gene geniş kalçalarla dar üstleri dengelemek için çizgili üstler
* Sizi ince gösterecek ince çizgili bir takım.

Bu Vücut Tipine Örnek Ünlü: Beyoncé

Üstü oldukça ince, poposu büyük olmasına rağmen asla dikkat çeken kumaşlar ve kısacık etekler giymekten kaçınmayan Beyoncé, korse seklinde üstleri ve elbiseleri de sıkça giyiyor. Jeande de her zaman üzerine oturan modelleri ve bunun üzerine de dar bir üst giyiyor. Eğer dikkati poponuzdan uzaklaştırmaya çalışıyorsanız, büyük takılar kullanıp, farklı yakalı bluzlar deneyebilirsiniz.

HAMİLEYSENİZ...

Hamileyseniz, bol tunik ve elbiselerin altına saklanmyin. İyice açılıp saçılın da demiyoruz ama karnınızın şişkinliğini hafifçe belli eden giysiler sik duracaktır. Çapraz kesimler ve anvelop elbiseler gece giymek için uygundur. Ayrıca hamileliğin ileri safhalarında da giyilebilirler. Kısa üstlere fazla yanaşmayın. Bunun yerine karnınızı kapatacak ama saklamayacak uzunca üstleri tercih edin. Vücudunuza oturan bir şeyler giydiğinizde de, açık yakalı üstler giymeyin.

Mutlaka bulunması gerekenler:
* Esnek kumaştan kazak tarzı bir elbise
* Hamileler için hazırlanmış kotlardan. İki tane edinseniz fena olmaz.
* Anvelop üst ve elbiseler
* Pijamayı andıran bol paçalı beli lastikli pantolonlar
* Robadan elbiseler. Bunları elbise olarak ya da tunik gibi pantolon üzerinde kullanabilirsiniz.
* Babet ayakkabılar, hem rahatlık, hem de şıklık için.

Bu vücut tipine örnek ünlü: Gwyneth Paltrow
Karnını, onu aşırı vurgulamadan gösteren Gwyneth Paltrow, üzerine oturan örgü kazaklar ve esnek elbiseleri tercih ediyor. Aksamları ise tercihi çapraz kesimli elbiseler ve üzerine oturan, önünü düğmelemeden kullandığı paltolar.

GİYİNMENİN HİLELERİNİ BİLİN...

Kalçanız büyük, göğsünüz küçük, bacaklarınız kalın olmuş ne gam. Yeter ki doğru giyinmeyi bilin! Günümüzde kadınlar daha güzel, zarif ve çekici görünmek için çeşitli giyim hilelerine başvurabiliyor...

Göğüs ve Bacaklar İçin

* Küçük göğüs için silikonlu sütyen kullanın. Eğer göğsünüz büyükse, toparlayıcı, kupları geniş ve bastırıp sıkıştıran sutyenler sizin için ideal.
* Bacaklarınız kalınsa toparlayıcı çoraplar giyinin. Piyasada ince gösteren likralı çoraplar var. Hatta yaz için de, açık ayakkabıyla giyilebilecek, külot ve ayak kısmı olmayan ince çoraplar üretildi.
* Sırt dekolteniz için de sırtı açık sutyenler bulunuyor.
* Elbiseniz hem askısız hem dekolte ise ve göğüsleriniz ufaksa, elbise içine göğüs kapları diktirebilirsiniz.

Popoyu Küçültün

* Geniş basenlililer için toplayıcı sıklaştırıcı likralı çoraplar, dar basenliler için silikonlu korseler hayatınızı kolaylaştırabilir. Kenarları takviyeli bu korseler, kalçayı geniş ve şekilli gösteriyor. Kalçanız forma giriyor.
* Göbeğiniz ve karnınızın olması da sorun değil. Bele kadar yüksek çamaşır külotlar sert ve toplayıcı özelliğiyle fazlalıkları kapatıyor.

Bunlara Dikkat!

* Kilolular koyu pastel renk giymeli.
* Kalın olan bölgelere koyu renkler gelmeli, zayıf bölgelere de açık renkler denk düşmeli.
* Göğsünüz büyükse, bu bölgede göz alacak işlemeli, pırıltılı şeyler olmamalı.
* Kiloluysanız kıyafetin çizgileri boyuna olmalı. Boyunuz kısaysa yine dikey çizgili kıyafetleri tercih edin.
* Boynunuz kısaysa, boyundan bağlı kıyafetlerden uzak durun.
* Büyük ve taraklı ayaklarınız varsa, ince bantlı ayakkabılar giymeyin. Önü sivri, kapalı zarif pabuçlar kullanın.

İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim