Selülitten Kurtulma

2011-07-16 20:31 ARWEN
Günümüzde kadınların en önemli sorunlarından biri olan selülitten (bağ dokusu iltihabı) korunmak için doğru beslenilmesi gerektiği bildirildi. Uzmanlar, selülit sorunu olan kadınlara, bol sebze ve meyve yiyerek doğal gıdalar tüketmeyi öneriyor.


Bununla birlikte selüliti olanlara da bol su içilmesi, alkol ve kahveden uzak durulması tavsiye ediliyor. Derlenen bilgilere göre, selülit vücutta bir dolaşım problemi ortaya çıktığında oluşuyor. Uzmanlara göre, eğer vücudunuzda selülit varsa, bunun anlamı vücudu temizleyen lenfatik sistemin tıkanıklık sebebiyle işlevini tam olarak yerine getiremiyor olmasıdır.
Selülitten korunmak için doğru beslenmeyi öneren uzmanlar, "Selülit, günümüz kadınının asli sorunlarındandır. İşin tatsız yanı, selülitin baş edilmesi kolay bir problem olmayışı ve fazla kiloyla doğrudan ilişkisinin bulunmayışıdır" dediler. Doğal besinlerin sistemi temizleyip, toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu, böylece oluşması muhtemel selülitin önüne geçebildiğini ifade eden uzmanlar, "Ne kadar çok doğal besin tüketirseniz, sindirim sisteminiz de bunları o kadar çabuk parçalar.
Buna karşılık işlenmiş besinlerin parçalanması daha uzun zaman alır ve karaciğerin vücuttan atamadığı bazı atıklar, vücut tarafından tekrar emilip zararlı olmaya başlayabilirler. Fazla miktarda atık birikmeye başladığında, selülit belirtileri de ortaya çıkar" diye konuştu.UZMANLARIN SELÜLİT UYARILARI

Vücudun yüzde 70'den fazlasının su olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu nedenle günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini bildiriyor. Yeterince su içilmediği zaman vücudun susuzluk çektiğini ve bunun da selülit birikimine sebep olan etmenler arasında bulunduğunu ifade eden uzmanlar, suyun, aynı zamanda sistemi de temizlediğini kaydediyor.

Uzmanlar, alkolün kana çabuk karışıp kanın kimyasını değiştirdiğini, aynı zamanda karaciğer ve böbreklerin fazladan çalışmasına da sebep olduğundan, bunların atık maddeleri vücuttan atmak için yeterince etkili şekilde çalışamadıklarını vurguladı. Uzmanlar selülitten kurtulmak için alkolün kesinlikle bırakması gerektiğini belirtiyor.

Nikotinin oksijeni tükettiğini, vücutta oksijenin azaldığı bölgelerde, hücrelerin işlevlerinin zarar gördüğünü ve dolaşımın bundan olumsuz olarak etkilendiğini ifade eden uzmanlar, "Nikotin hem kirliliğe sebep olur, hem de besleyici maddelerin işlevlerini kaybetmesine yol açar. Sigara kullanımı, vücuda giren C vitamini ve çinkoyu etkisiz kılar" uyarısında bulunuyor.Uzmanlar, kahvenin, besinlerle alınan çeşitli mineralleri, özellikle de demir emilimini engellediğini, ayrıca böbrek üstü bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olduğunu kaydediyor. Böylece, vücudun aslında günlük işleyişi içinde ihtiyacı olmayan adrenalin salgılandığını belirten uzmanlar, bu sebeple bitkisel çayları tercih etmekte fayda bulunduğunu bildiriyor.

Uzmanlar, masajın tek başına selüliti yok etmediğini, ama selülit oluşumunu engellemede etkili olduğunu hatırlatarak, "Bunun için uzman bir lemfatik masaj masörünün, lenf düğümlerini harekete geçirecek şekilde masaj uygulaması gerekir. Ancak böyle bir programı uygulamaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır" önerisinde bulunuyor.

Yapılacak egzersizlerin de selülit üzerindeki etkisini göstermeye başladığını vurgulayan uzmanlar, egzersizin, stres atılmasına, vücudun sıkılaşmasına ve şekillenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Uzmanlar, doğal kıllı bir vücut fırçası kullanılarak, selülitin olduğu bölgelerin, cilt kuruyken fırçalanıp uyarılabileceğini belirterek, "Nazikçe fırçalayarak başlayın. Vücudunuz alıştıkça biraz daha güçlü şekilde ovabilirsiniz. Ancak cildi harap etmemeye de özen gösterin" uyarısı yaptı.İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim