Boksit Nerede Çıkarılır ve Nerede Kullanılır?

2011-02-28 21:15 ARWEN
Boksit, Alüminyumun hammadesidir. Konya'nın Seydişehir ilçesi ile Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkarılmaktadır. Bu 2 çıkarım alanı da Antalya bölümünde yer alır. Özellikle Gine Kamsar'da büyük miktarda rezervi vardır. Bu parselde yük taşıyan gemilere de bu nedenle Kamsarmax adı verilmektedir.


Tropikal iklimlerde lateritleşme nedeniyle oluşmaktadır. Borun rengi ise beyaz, gri ve muhtelif sarı renklerde olabilmektedir. Çizgi rengi de muhtelif renklerdedir.

Boksit alüminyum ve hidroksitlerin karışımından elde edilen bir tür kayaç çeşididir. Beyaz, sarı ve gri tonlarında olabilen bu kayaç yağlı ve çizgili bir yapıya sahiptir ısıtıldığı zaman su verir. Tropikal iklimlerde ve bol yağış alan yerlerde bulunur. Alüminyum üretiminin % 90 ı boksitten elde edilir. Bunu yanında galyum gibi yan ürünlerde yapılabilir. Aynı zamanda ateş tuğlası sentetik mullit ve döküm maddeleri boksitten yapılır. Boksitten birçok kimyasal madde de üretilir bunlar su temizlenmesinde kullanılan alüminyum sülfat, sadyum alüminat petrol tasfiyesinde kullanılan al- klorür de bu kayaçtan üretilir. Zımpara kâğıdı, zımpara silindirleri keskinleştirmek için kullanılan zımpara taşı da boksitten yapılır.


İlgili Diğer Konular

2011-03-08 16:34 Misafir
insan biraz şarkıcıların fotosunu koyar ama yabancı çünkü onlar daha güzel
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim