Zilkale - Zilkale Hakkında Bilgi (Rizenin Tarihi ve Turistik Yerleri )

2010-11-25 00:02 ARWEN
Zilkale, Çamlıhemşin, Rize ilçesinin 12 km güneyinde, Fırtına Vadisi'ndeki bir geçide hakim, yüksekçe bir tepe üzerinde (dere yatağından 100 m denizden 750 metre yükseklikte) konumlanmış 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan, savunma hendeği durumundaki Zil deresine merdivenle inilen, bir kale olup, kesin yapım tarihi bilinmemektedir.


Tarihçe
Ahşap olan iç konstrüksiyon çürüyüp yok olmuş olmalıdır. Bryer'a göre kuzey duvarına bitişik dörtgen apsidli oda bir şapeldir. Zil Kale, Varoş Kale, Pazar Kalesi ilk bakışta aynı elden çıkmış ve aynı amaçla yapılmış izlenimi vermektedirler.

Bryer, Trabzon İmparatorluğu döneminde ya bizzat Komnenoslar ya da İmparatorluğa bağlı yerli Lordlar (mesela Zil Kale için Hemşin Lord'u Arhakel) tarafından yapıldık-larını tahmin etmektedir. Bıjışkyan (1871) "Kayalığın üzerinde bulunan ve Zilkale denilen eski bir kalenin içinde insana şaşkınlık veren kemerli binalar ve büyük bir kule vardır. Kalenin alt ucu, tepelerin üzerinde başka kalelere ve eski bir kilise kalıntıları bulunan Fırtına Deresi'ne kadar uzanır" diyerek gözlemlerini anlatırken, yazık ki kale tarihi hakkında bilgi vermemektedir.
Osmanlı'nın bölgeyi fethinden sonra'da Kale-i Zir adıyla askeri amaçlarla kullanılmış, 1979 yılında kalede bulunan 26 cm uzunluk ve 4-4 ½ cm çağpında pirinç döküm, iki el topu Trabzon Müzesi'ne getirilerek 440 (79-1-1) ve 441 (79-1-2) ile envantere kayıt edilmiştir.


İlgili Diğer Konular

2011-11-24 13:22 hasan yac
sn ılgılı ben bır rızelı olarak rızenın geçmış tarıhını tam anlaşılır bır şekılde yayımlanmasını beklerım.kırıntı bır şehır değıldır.dağlık dık yamaçları ve bol kanyonları yanı vadılerı olan bır bolge ve bu bolgeden dunyanın her yerınde yerleşık olarak yaşayan halkı ıle gurur duyuyorum.gonul ısterdı zengınlıklerımızı ve yaşantımızı bolgemızde yaşamak gereksın.ancak konumu ıtıbarıyle burada konuçlanmak ımkansız gıbı gorunmektedır.bu dunyada ımkansız bır şey aslından olamaz ancak çok çalışarak başarmamak mumkun gozukmemekte olması duşuncesıyle konumuz ne ıdı sız neler dıyorsunuz dıye eleştırebılırsınız saygı dyuarım ıyı gunlerde kalınız
Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim