F1 Hakkında Kısa Bilgi

2010-09-03 15:12 max_ayhan
Formula 1, tüm dünyanın büyük bir heyecanla takip ettiği bir dünya şampiyonasıdır. Tüm dünyayı gezen F1 takımları, her sene üst düzey teknolojiyle donattıkları otomobilleriyle izleyicilerin karşısına çıkıyorlar. Bu yüzden F1, diğer tüm motor sporlarından ayrılarak, otomobil dünyasının da yakından takip ettiği zirvede bir mücadeledir. Genelde hızla ve teknolojiyle bağdaştırılan bu spor, aynı zamanda aslında takım ruhunu, cesareti, yarış zekasını, taktiği ve büyük bir parasal döngüyü içinde barındırır.
Yarışlar Grand Prix adıyla ifade ediliyor ve Fransızca'dan gelen bu kelime aslında "büyük ödül" anlamına geliyor. Grand Prix adıyla düzenlenen ilk yarış ise, bundan 100 küsur yıl önce 1906 yılında yapılan Renault'nun kazandığı Le Mans yarışıdır. Daha sonra ise FIA, Grand Prix isminin yalnızca F1 yarışlarıyla kullanılması yönünde bir karar almıştır.


1950 yılında F1 adıyla başlayan bu özel ve büyük şampiyona, o yıllarda yedi yarıştan oluşuyordu. O sene takvimde Avrupa dışında yalnızca bir yarış vardı. Şimdi ise takvimde 17 yarış var ve takımlar Japonya'dan Çin'e, Abu Dabi'den Brezilya'ya kadar her ülkeyi ziyaret ediyorlar. Şu anda F1 şampiyonasında 10 takım mücadele ediyor ve hepsinin amacı mümkün olduğu kadar puan toplamak. İzleyiciler ise, en küçük takımdan en büyük takıma kadar hepsini ilgiyle takip ediyorlar. Aynı şekilde sponsorlar da, bu sporun getirdiği büyük tanıtımdan faydalanmak için ellerinden geleni yapıyorlar.


İlgili Diğer Konular

Yorum Yap


2006 - 2018 - Delinetciler Portal - Iletisim