+ Yorum Yaz

 Isı Transferi Şekilleri ve Türleri

 - Konu Toplam: 3853 kez okundu ve konuya toplam 4 kez yorum yapıldı.

 1. 02-01-2010 #1
  Isı Transferi Şekilleri , Isı Transferi Türleri ve Isı Transferi Hakkında Bilgi


 2. 02-01-2010 #2
  Isı Transfer Yöntemleri


  Termodinamiğin 2. kanununa göre ısı yalnızca bir yönde,yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru transfer olur.Bu transfer aşağıdaki yöntemlerden birini yada birkaçını kullanarak gerçekleşir.Resimde ısı transfer yöntemine ait örnekler verilmektedir.

  Bu yöntemler ;


  • İletimle (kondüksiyon) ısı transferi
  • Taşınımla (konveksiyon) ısı transferi
  • Işınımla (radyasyon) ısı transferi


  116 - Isı Transferi Şekilleri ve Türleri

 3. 02-01-2010 #3
  :d:d:d:d:d
 4. 02-04-2011 #4
  Gayet açklayıcı olmuş, kısa ve öz... thnx.
 5. 02-04-2011 #5
  Isı aktarımı, sıcaklıkları farklı iki veya daha fazla nesne arasında iletim, taşınım ya da ışınımenerji aktarımının incelenmesidir. Bu transferin matematiksel olarak modellenmesi ısı aktarımı dersinin temel konusunu oluşturur. Termodinamik, akışkanlar mekaniği ve malzeme ile ilişkilidir.

  Taşınımla Isı Aktarımı temel olarak moleküllerin kitleler halinde hareketinden kaynaklanır. İki farklı sıcaklıktaki yüzey arasında hareket halindeki akışkan bu hareketi sırasında ısı taşınımını sağlar.

  İletimle Isı Aktarımı ise durgun bir ortamda gerçekleşir, birbirleriyle temas halindeki moleküllerin kafes yapısındaki titreşimler sayesinde ısı bir sonraki moleküle taşınır.
  Işınımla Isı Aktarımında ise ısı aktarımı için bir ortama gerek duyulmaz. Birbirini gören yüzeyler arasında sıcaklık farkı olduğu sürece ışınımla ısı aktarımı olduğunu söylemek mümkündür.

  Isı Aktarımı Türleri  • İletim, madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı aktarımı daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir.
  • Taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı aktarımının bir çeşididir. Akışkanyoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir. içindeki akımlar aracılığıyla ile ısı aktarılır. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir.
  • Işınım yolu ile ısı aktarımı, fotonlar (elektromanyetik ışınım) yolu ile olan ısı aktarımıdır.