sponsorlu bağlantılar
Mikroskop Nasıl Kullanılır ?

Mikroskop, gözle görülemeyecek kadar küçük olan objeleri incelemek içinyapılmış bir araçtır. Gözümüz genellikle 0,1 mm den daha küçük objeleri ayırt edemez.Mikroskop, bu sınırın ötesindeki objeleri görmemizi sağlayarak, gözün görmesınırını genişletmiş olur. Mikroskobun esası bazı mercek sistemlerine ve bumercekler yardımıyla objelerin büyütülmüş görüntülerinin elde edilmesinedayanır. Mikroskopta bu optik kısımdan başka ona desteklik yapan ve ayarlamaiçin kullanılan mekanik kısımlar da vardır.

İsim:  Mikroskop-Nasil-Kullanilir.jpg
Görüntüleme: 2396
Büyüklük:  7,5 KB (Kilobyte)


Mikroskobu kullanırken objeyi ne kadar büyüttüğümüzü bilmemiz önemlidir.Büyütmeyi hesaplamak için oküler üzerindeki sayıyı, kullanmakta olduğumuzobjektif üzerindeki sayı ile çarpmamız gerekir. Örneğin, oküler üzerinde 10x veobjektif üzerinde 43x yazılı ise büyütme 10 x 43 = 430 defa oluyor demektir.


MİKROSKOBUN KULLANILMASI

A.Mikroskobun Bakımı:Mikroskop, itinalı bir bakımı gerektiren pahalı bir araçtır. Mikroskopkullanırken aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:


1- Mikroskobu daima ikielle taşıyınız. Bir elle kol sıkıca tutarken diğer elinizle ayağın altındantutunuz.


2- Mikroskobunuzu masaüzerine koyarken çok kenara koymayın .Eğer mikroskobunuzda elektrikli aydınlatmatesisatı varsa tellerin mikroskop ayağı altında kalıp ezilmemesine dikkat ediniz.Mikroskopla çalışırken masanın üzerinde gerekli araç ve gereçlerden başka birşey bulundurmayınız.


3- Baktığınız preparat bir sıvı damlası ile hazırlanmış ise mikroskobungövdesini eğik duruma getirmeyiniz.


4- Mikroskobunmerceklerinin değeri yaklaşık mikroskobun yarı fiyatı kadardır. O yüzdenyumuşak tüysüz bir bez veya yumuşak kağıttan başka bir şeyle silmeyiniz.


5- Mikroskobu yerinekaldırırken daima en küçük objektifte bırakınız.B.Mikroskobun KullanılmayaHazırlanması :1-En küçük objektifikullanma durumuna getiriniz .


2-Işık, tablanınortasındaki delikten geçecek şekilde aynayı ayarlayınız. Diyaframı açıpkapayarak obje için en uygun miktarda ışık geçmesini sağlayanız.


3- Merceklerin temizliğinikontrol ediniz.


4- Önemli faktörlerden biride obje ile objektif arasında kalan
mesafedir. Fazla büyütmedebu mesafe çok azdır.Bu yüzden büyük objektifi kullanırken baktığınız cismiparçalama ihtimaliniz büyüktür.


C.Mikroskobun Kullanılması:

1- Bir gazeteden H harfikesiniz. Bunu temiz bir lam üzerine koyarak damlalıkla bir damla su damlatınız.

2- Lameli kapatmadan öncebiraz bekleyiniz. Lameli lam ile 45 lik bir açı yapacak şekilde tutunuz veyavaşça bırakınız.


3- Preparatı mikroskobuntablası üzerine koyunuz ve maşalarla sıkıştırınız H harfini tabladaki deliğinortasına getirinceye kadar preparatı hareket ettiriniz. En küçük objektifikullanma durumuna getiriniz.Objektife bakarken kaba ayar vidasını çeviriniz.


4- Okülerden bakınız ve busırada tüpü yavaş yavaş yukarı doğru hareket ettiriniz.H harfi belirgin halegeldikten sonra ince ayar vidası ile netleştiriniz. Preparatın yerinioynatmadan büyük objektifi çeviriniz.


sponsorlu bağlantılar