+ Yorum Yaz

 Maddenin Görülebilir Özellikleri Hakkında Bilgi

 - Konu Toplam: 10636 kez okundu ve konuya toplam 12 kez yorum yapıldı.

 1. 29-09-2011 #1
  Boşlukta yer kaplayan ve kütlesi olan varlıklara madde denir. Kapı,masa,sandalye ve pencere gibi eşyalar; tahta,demir,cam ve plastik gibi maddelerden yapılmışlardır.

  Su,buz ve su buharını renkleri yönünden inceleyelim. İnceleme sonunda suyun renksiz,buzun beyaz,su buharının sis renginde olduğunu görürüz. Aslında bu üç madde aynı maddenin üç farlı halidir.

  Farklı bitkilerden hatta aynı bitkiden alınmış yaprakların renklerini
  karşılaştıralım. Bazı yaprakların açık yeşil bazılarının koyu yeşil olduğunu görürüz. O halde aynı maddeler farklı renklerde olabilir.

  Isınma,ıslanma (nemlenme),kuruma gibi etkilerle maddelerin renkleri değişebilir.
  Maddeler renklerine,renk tonlarının parlaklık ve matlıklarına göre birbirlerinden ayırt edilebilirler.

  Pencere camından dışarıya bakalım. Karşımızdaki evleri,ağaçları,taşları ve öteki cisimleri net görürüz. Aynı cisimlere buzlu camdan baktığımızda cisimleri puslu ya da gölge gibi görürüz.

  Cam gibi ışığı iyi geçiren maddelere saydam maddeler denir. Buzlu cam gibi ışığı az geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Tahta gibi ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir.

  Açık havadaki cisimler, sisli havadaki cisimlerden daha iyi görülür. Çünkü saydam maddeler yoğunlaştıkça saydamlıkları azalır.

  Bazı maddeleri kokularından tanıyabiliriz. Bildiğiniz gibi kolonya, parfüm,tüp gaz ve benzin gibi maddeler kokularından kolayca tanınır. Un, şeker,tuz gibi maddelerin ise ayırt edici kokuları yoktur.

  Bazı maddeler ise tatlarına bakılarak tanınabilir. Limon gibi bazı maddeler ekşi, şeker gibi bazı maddeler tatlı,yemek tuzu ise tuzludur.

  Bazı maddeleri ise dokunarak tanırız. Taş,tahta;demir;cam gibi maddeler serttir. Pamuk, yün, sünger, macun gibi maddeler yumuşaktır.

  Maddelere elimizi sürterek düzgün ya da pürüzlü olduklarını anlarız. Pencere camı, masa ve sıranın üzeri düzgündür. Taş, ağaç, duvar yüzeyleri pürüzlüdür.

  Hareket ettirilen maddelerin çıkardığı seslerle de onları tanıyabiliriz.

  Bir maddenin yalnız sertliği, yumuşaklığı, saydamlığı, parlaklığı ya da matlığı onu diğerlerinden ayırt etmemizi sağlamaz. Maddelerin görülen ya da hissedilen özellikleri onları tanımamıza yardım eder. Ancak tek başlarına maddeleri öteki maddelerden ayırt etmemize yetmez. 2. 29-11-2011 #2
  güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllll
 3. 28-12-2011 #3
  Teşekkürler Çok Güzel
 4. 28-12-2011 #4
  Sağolun Teşekkürler....
 5. 29-12-2011 #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Teşekkürler Çok Güzel
  su gibi süper ve güzellllllll yazdım
 6. 29-12-2011 #6
  çok tatlı yaaaaaaa
 7. 29-12-2011 #7
  bir yerde yanlış var 2. kıtada üçfarlı halidir yazılmış doğrusu bu deyilmi üç farklı halidir
 8. 01-01-2012 #8
  Gayet güzel ama biraz daha kısa ve öz olabilirdi.
 9. 03-01-2012 #9
  çok çokçok çokçok çok çok çok çok çok gü iğrenç yanlış yazılmış
 10. 28-01-2012 #10
  teşekkürler ...:D
 11. 28-01-2012 #11
  harikaaaaaaaaaaaaaaa.